2 Boyutlu Çizim Örnekleri

Teknik resmin en önemli konusu belki de 2D Çizimlerdir. 2 Boyutlu Çizimler, teknik resimde öğrenilen ilk konudur. Burada teknik resim kurallarını öğreniyoruz. 3 Boyutlu Çizimlere geçmeden önce çok iyi bir alt yapıya sahip olmak gerekmektedir. 2 Boyutlu Çizimler tüm çizim programları ile çizilebilmektedir. AutoCAD, SolidWORKS, Inventor, Fusion360, Maya, 3D Max vb. çizim ve modelleme programlarının yanında Corel, Photoshop, vb grafik programları ile de bu çalışmalar yapmak mümkün. Ancak imalata yönelik bir çizim yapılacaksa bunun mutlaka imalata uygun yazılımlar ile yapılması gerekmektedir. Bunun nedeni ise çizmiş olduğumuz 2 Boyutlu Çizimlerin ileri ki günlerde 3 Boyutlu Modellere çevrilmek istenebilmesi yada G-Code’larının üretilmek istenmesi olabilir.

2 Boyutlu Çizim Ne Demek?

Teknik Resim eğitimine başlayan hemen hemen herkesin aklına bu soru gelmiş olabilir. Çizimler yapılırken uzay boşluğundaki düzlemlerden birisi seçilerek yapılır. Bizim 3 adet düzlemimiz bulunmaktadır. Bunlar; X – Y – Z Düzlemleridir. Bu düzlemlerde bir çalışma yaparsak örneği sadece bir çizgi çizersek ve bu çizginin et kalınlığı olmayacağı için çizilmiş düzlemde X – Y – Z olacağı için bunlar 1 Boyutlu Çizim olarak kalacaktır.

Ancak hem X hem Y düzlemlerini kapsayan bir dikdörtgen veya daire veya herhangi bir çalışma 2 Boyutlu Çizim olarak adlandırılır. Bir çizim XY – XZ – YZ düzlemlerinde bulunuyorsa buna 2 Boyutlu Çizim denir.

3 Boyutlu Çizim Ne Demek?

Yukarıda bahsettiğimiz düzlemler X – Y – Z bizim temel çalışma düzlemlerimizdir. Bu düzlemlerin üçünü birden kapsayan bir çizim yaparsak eğer buna 3 Boyutlu Çizimler denilmektedir. Örneğin; Küp, Prizma, Kütük, Silindir vb. çalışmalar 3 Boyutlu Çizimlere örnek verilebilir. Burada bizim bilmemiz gereken en önemli nokta 2 Boyutlu Çizim yapılmadan 3 Boyutlu Çizime geçilemez. Eğer 3 Boyutlu Çizim yapmak istiyorsak bizim öncesinden mutlaka 2 Boyutlu Çizim yapmamız gerekmektedir.

Aşağıda sizler için 2 Boyutlu Çizim Örneklerini hazırladım. İlerleyen günlerde bu örneklerin çizimlerini de ayrı ayrı blog yazılarımda eklemiş olacağım. Bu konuda bana soru sormak isterseniz sosyal medya hesaplarımızdan, telefondan yada mail ile iletişime geçebilirsiniz. Herkese iyi çalışmalar dilerim.