3 Boyutlu Çizim Örnekleri

3 Boyutlu Çizim Nedir?

3 Boyutlu çizim; X-Y-Z Eksenlerinde doğrultusu bulunan modeller çizmektir. Yapmış olduğumuz bir çizimin genişliği, yüksekliği ve derinliği olması gerekmektedir. Günümüzde birçok çizim programı buna imkan vermektedir. SolidWORKS, AutoCAD, 3D Max, Revit, Catia vb. Modelleme programları farklı teknikler kullanıyor olsa da temel prensipleri aynıdır.

3 Boyutlu Çizim Nasıl Yapılır?

3 Boyutlu çizim yapabilmek için ilk önce bir parçanın 2 boyutlu çizimini yapmış olmanız gerekmektedir. 2 Boyutlu çizimi yapılan modellerin katı modele yani 3 boyuta çevrilmesi için prizmatik modellerde et kalınlıklarının verilmesi, dairesel modellerde ise dönüş derecelerinin verilmesi gerekmektedir. Burada en çok bilinen isimleri ile Extrude ( Prizmatik modellerde et kalınlığını vermek için kullanılır ) Revolve ( Dairesel modellerde katı model yapabilmek için dönüş açısı verilmek için kullanılır.) komutları kullanılmaktadır.

Hangi 3 Boyutlu Çizim Programını Kullanmalıyız?

Bu sorunun cevabını yapmış olduğunuz işe göre sizin vermeniz gerekir. Çünkü birçok sektör farklı amaçlara hitap eden yazılımlar kullanmaktadır. Yani bu sorunun tam bir cevabı yok. Otomotiv sektöründe Catia yazılımını kullanmalısınız yada inşaat sektöründe Revit yazılımını kullanmalısınız. Olmazsa olmaz bu programlar diyemeyiz. Çünkü gelişen teknoloji ile yeni yazılımlar çıkmaktadır yada yazılımlar kendilerine yeni eklentiler ile değiştirmektedir. Bu ve bunun gibi birçok nedenden dolayı size bir program önermek doğru olmaz. Tabi en çok sektörde SolidWORKS, AutoCAD, 3D Max, Revit, Catia, NX, ProEngineer kullanılmaktadır. Ancak yeni yazılımlarda sürekli bu piyasayı zorlamaktadır.

Aşağıda örnek olarak sizler için 3 Boyutlu Çizim Örneklerini derlemeye çalıştım. Bu örnekler sizin 3 boyutlu modellemeyi öğrenirken çalışabileceğiniz çok güzel çalışmalardır. Bu örnekleri yapabilirseniz eğer 3 boyutlu modelleme konusunda büyük bir seviye atlamış olacağınıza emin olabilirsiniz.