3D Basılı Solar Araç, Su Toplama İşlemini Kolaylaştıracak

”watt-r” isimli solar araç, kırsal Afrika gibi su bulmanın zor olduğu bölgelerde suyun toplanmasına yardım edecek. 3D baskı olarak üretilmiş parçaları ve güneş enerjisi kullanan küçük motoru ile araç, kullanıcıların daha efektif olarak suyu taşımalarına olanak veriyor.

Aşırı iklime sahip olmayan gelişmiş ülkelerde suya erişimde bir problem olabileceğini düşünmek zor. Bu ülkelerde musluğun açılması ile temiz, güvenli ve içilebilir suya erişim çok kolay.

Kuru ve sıcak ülkelerde ise su ağının limitli olmasından dolayı durum çok farklı. Gelişen ülkelerde su bulmak ve depolamak için geçilmesi gereken mesafe ortalama beş km. Tabi zor olan kısım sadece bu değil: suyun bir yerden diğerine taşınması için bir taşıma aracı gerekiyor ve bu ortalama 20 kg. ağırlığa denk geliyor.

Suyun gerçekten çok kıt olduğu kuraklıktan etkilenen bölgelerde ise geçilmesi gereken mesafe 25 km.yi bulabiliyor.

Buradan anlaşılacağı üzere insanlar bu konuda bir şeyler yapmak istiyor. En çok kullanılan yol ise boru hatları ve bilimsel toplama cihazları ile suya erişim ağını genişletmek. Bunu yapmak için de yüksek maliyetin karşılanması gerekiyor.

Peki diğer seçenekler ne? Eski bir otomobil tasarımcısı olan ve Londra’da yaşayan Jose Paris’in bu konuda bir fikri var. Su kaynaklarına erişim için gereken altyapıyı oluşturmak çok kolay olmadığından Paris, suya erişime giden yolda insanların suyu daha kolay depolaması ve taşıması için bir fikir geliştirmiş.

Peki bulduğu çözüm ne? Güneş enerjisinden güç alan, bazı bölümleri 3D olarak üretilmiş ve ağır yük taşıyabilen bir taşıma aracı.

Bu icadın adı ”watt-r”. Araç, tavanındaki güneş panellerinden enerji alıyor ve bu sayede suyun taşınması ve depolanmasını kolaylaştırıyor. 12 adet 20 litrelik su şişesini taşıma kapasitesine sahip olan araç, 150 watt’lık elektrikli bir motordan güç alıyor.

Araç aynı zamanda cep telefonlarını ve diğer küçük elektrikli aletleri de şarj edebilme özelliğine sahip.

Watt-r’ın yaygınlaşmasını sağlamak çok kolay olmasa da, Paris aracın prototipini üretmiş durumda. 3D yazıcı teknolojisi sayesinde üretilen parçalarla aracın ortaya çıkarılması kolaylaşmış. Bu üretim tekniği tasarımcıya bazı parçaları düşük maliyetle üretme şansı vermiş. Aracın daha pahalı olan güneş panelleri bile nispeten uygun maliyetli.

Araç çok güçlü bir makine değil ve daha çok düz alanlarda hareket edebilmesi için tasarlanmış. Fakat aracın taşıma kapasitesi oldukça iyi. Sadece bir adet watt-r, 25 kişinin taşıyabileceği kadar su şişesini taşıyabiliyor.

En iyisi de, watt-r üzerinde bulunan güneş panelleri eldeki görev için mükemmel bir güç kaynağı. Kuraklıktan etkilenen alanlarda dahi bu güneş panelleri, en ufak güneş ışığını dahi absorbe edebiliyor.

Bu sebepten dolayı Paris, daha hızlı veya güçlü bir makine yapmak için aracın üzerine batarya vb. ek kaynaklar eklememiş. Ona göre günün sonunda bu gerçekten gerekli bir şey değil.

”Örneğin bu aracın otomatik veya bataryalarla daha güçlü hale getirilmiş versiyonlarını üretmek daha kolay. Benim buradaki misyonum, uzun yıllar otomobil endüstrisinde çalıştığımdan dolayı daha farklı bir şey ortaya çıkarmak. Bundan dolayı araç üzerinde gereksiz olduğunu düşündüğüm herşeyi çıkardım.”

Su taşımak için üretilmiş olan bu aracın, gelişen ülkelerdeki kişilerin karşılayabileceği bir fiyatta tutulması önemli. Paris’e göre bir yatırımcı bu aracı alıp, küçük miktarlarla üç yılda ödemesini yapabilir.

Peki buna değer mi? Paris’e göre watt-r otomobil taşıma ile yürüyerek taşıma arasındaki boşluğu dolduruyor. Bisikletler de bu iş için kullanılan araçlardan fakat ağır yük taşıyamıyor, tam dengeli değil ve hareket etmek için insan gücüne ihtiyacı var.

Watt-r problemleri çözerken bayan veya erkek tarafından kullanılabiliyor. Araç suyun yanında bitkiler, ilaçlar ve diğer kargoları da taşıyabiliyor.

Paris şimdilik aracı İngiltere veya İspanya’da test edecek. Bunun ardından bazı parçaları 3D olarak üretilmiş araç, 2018 yılında Kenya’da test edilecek.