3D Baskılı Octinion Çilek Toplama Aracıyla Tanışın

Belçika’lı bir mühendislik şirketi, çilek hasadını otomatik hale getirecek bir yol üzerinde çalışıyor. Heverlee merkezli startup Octinion, yakın bir zamanda makine vizyonlu ve 3D baskılı bir ele sahip çilek toplama robotu geliştirdi. Gelişmiş bilgisayar vizyon sistemine sahip robot, olgunlaşmış ve toplamaya hazır haldeki çilekleri ayırt edebiliyor. Diğer yandan ek üretim teknikleri ile ortaya çıkarılmış kollar, insana benzer şekilde ürüne zarar vermeden toplama yapabiliyor.

Octinion CEO’su Tom Coen, bu makinenin çilek toplama işleminde geleceği olduğunu düşünüyor ve çilek hasadının yapıldığı California’daki göçmen işçilerin yerini alacağını düşünüyor. Coen bu konuda ”Tarımsal emekçiler bu noktada artık sürdürülebilir değil ve diğer yandan da insanlar binlerce kilometre öteden bu iş için gelmemeye başladı” dedi.

Trump yönetimini ülkeye yeni gelen ve çoğunlukla tarım sektöründe çalışan toplulukları hedef göstermeye devam ediyor. California’daki büyük çilek çiftlikleri bu toplulukların ayrılmaz bir parçası ve kişilerin kendileri ve aileleri için birer gelir kaynağı.

Bununla birlikte sektör son yirmi yılda ayakta kalmaya çalışıyor. Son raporlara göre California’daki saha işçilerinin sayısı 2002’den bu yana yüzde 40 düşüş gösterdi. Ekonomistler bu durumu ABD’nin daha sıkı göçmen politikasına ve Meksika’nın ekonomik olarak daha iyi duruma gelmesine bağlıyor. İşçi krizi bir gerçek. Fakat bu durum sahada çalışmaya devam etmek isteyenler için yeni bir değer anlamına geliyor. Daha az işçi daha yüksek ücret, sağlık sigortası, çocuk bakımı ve bir arazi sahibi dahi olabilme şansına sahip.

Bu saha çalışanlarını robotik çilek toplama aracı ile değiştirmek bu fırsatları sonlandırabilir ve bu çalışanların geçimlerini sıkıntıya sokabilir. Diğer yandan çiftçiler de maliyetli düşürme konusunda adımlar atma isteğinde. Octinion’un robotu, finansal olarak gözden gelmesi daha zor bir hale gelecek.

Coen, çilek toplama aracını insan gücüyle karşılaştırırken şunları aktardı: ”Biz biraz daha yavaşız. Fakat ekonomik olarak karlıyız çünkü çilek başına maliyetimiz yakın.” İnsan kadar hızlı toplama yapmasa da Coen’e göre robotun başka avantajları var. Octinion’un web sayfasında verilen bilgilere göre makine, toplama hızı, toplama kalitesi ve sınıflandırma kalitesi olarak insanla karşılaştırılabilir, ancak robot aynı zamanda kalite izleme, ekin izleme ve hassas çiftçilik gibi farklı özelliklere sahip.

Robot otonom bir platform olan Dribble’a monte edilmiş. Bu platform, seraların içerisinde dolaşmayı sağlarken diğer yandan bunun için yapısal değişiklik gerektirmiyor.

Patentli yumuşak dokulu tutacak, çilekleri zarar vermeden topluyor ve 3D baskılı kol da her 3 saniyede bir çilek toplayacak şekilde çalışma kapasitesine sahip. Diğer yandan makine, olgunlaşmış çileklerin %70’ini zarar vermeden topluyor ve bu oran insanların oranına çok yakın. Çiftçilerin seralarını makinelere teslim edip etmeyeceklerini zaman gösterecek ancak, Coen bu konuda iyimser.

Octinion 2018 yılında pilot testlere başlayacak ve ticari olarak pazara sunulma zamanı 2019 yılı olarak öngörülüyor. Şirket diğer yandan seralarda üretimi yapılan biber, domates ve salatalık gibi sebzeler için de robot uygulamaları geliştirmek istiyor.