3D Modelleri Yüzde 275 Güçlendiren Yeni Bir Yol Bulundu

Texas A & M Universitesi Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Bölümü’nde bir doktora öğrencisi, 3D baskıları % 275 daha güçlü hale getirdi. Bu teknoloji ile üretilen prototipler hemen gerçek dünyada kullanılabilecek.

Brandon Sweeney, Maryland’daki Aberdeen Proving Grounds’daki Ordu Araştırma Laboratuarında 3 boyutlu baskı malzemeleri ile çalışmaya başladı.

Sweeney, “İmalat sürelerini hızlandırmanın ve CAD tasarımlarının birkaç saat içinde hayata geçirilebilmesi gibi bu teknolojinin inanılmaz potansiyelini gördüm. Ama maalesef, bu parçaların gerçek dünyadaki bir uygulamada hayatta kalacak kadar güçlü olmadığını da biliyordum” dedi.

3 D baskı ile üretilmiş objeler üst üste dizilmiş katmanlardan oluşuyor ve kullanılan madde genellikle plastik. Bu katmanlar kırılmaya eğilimli olduğundan, gerçek hayattaki bir uygulamada zarar görebiliyorlar.

Sweeney sözlerine şöyle devam etti: ”Tüm endüstrilerin bu problemle karşılaştığını biliyorum. Şuan üretilen çoğu prototip, dizaynı görmek için uygun fakat bunun ötesinde bir amaç için kullanılması kolay değil.”

Sweeney doktorasını başlatırken, Texas Tech Üniversitesi Kimya Mühendisliği Bölümü’nde Green ile çalıştı. Green, projeyle ilgili Texas Tech’teki elektrik ve bilgisayar mühendisliği bölümünde yardımcı doçent Dr Mohammad Saed’le işbirliği yapıyor. Üçlü, parçaların katmanlarını birbirine kaynaştırmak için mikrodalga enerjiyle birleştirilmiş, 3 boyutlu baskılı parçalarda karbon nanotüpleri kullanıyor.

Kaynak