3D Olarak Basılmış Sentetik Kaslar Robotlarda Gerçekçi Becerilere İzin Veriyor

Columbia Üniversitesi’nden bir mühendisi ekibi, çalıştırıcılar, sıkıştırılmış hava veya basınç düzenleyicileri olmadan çalışan bir sentetik kas oluşturmayı başardılar. Çoğu robotikler bir çok farklı küçük parça ve yardımcı ekipman ile çalışıyor fakat bu icat operasyonun tümünü kendi gerçekleştiriyor.

Üretilen elin bileşenleri kendi başına önceden üretilmiş prototiplere göre çok daha yumuşak dokulu. Bu özellik ile el narin bir dokunuşuna sahip fakat kendi ağırlığının 1000 katını kaldıracak kadar da güçlü. İcadın bu şekilde yapılmasının sebebi de sadece güçlü makineler yapmak değil, aynı zamanda medikal ekipmanlar gibi narin ve kırılgan materyallerin de robotlar tarafından kullanılmaya başlanması.

Projenin lideri Hod Lipson bu konuda şunları söyledi: ”Bu icat puzzle’ın büyük bir parçası ve, yeni aktüatör biyoloji gibi binlerce farklı yol ile şekillenebilir veya tekrar tekrar şekil verilebilir. Canlı gibi bir robot yapmak için gereken final bariyerlerinden birini daha aşmış bulunuyoruz.”

3D Basılı Robotik

Daha önce prostetik ve mimetik kollar hakkında bir çok haber çıkmıştı. Bu habere konu olan icat şu ana kadarki en girift olanı. Bu icatta ortaya çıkralın en önemli özellik, kuvvet ve yumuşaklığın bir araya getirilmesi. Daha önce yapılan robotik uzuvların en büyük problemi, bu özelliklerden birinden sıkıntı çekilmesiydi.

Robotik kol, kullanılan malzeme ve çekirdek bileşenleri sayesinde bu etkileyici özellikleri elde etmiş. Kol, kas gibi davranan mikro kabarcıklar içeren silikon kauçuk matristen meydana geliyor. Burada kaslar, içlerinden geçen tellere verilen düşük enerji ile harekete geçiyor. Bu özellik, insan vücudundaki doku ağlarının daralması ve genişlemesine benzer çalışıyor.

 

Bu makinenin yaratılmasından kullanılan girift parçaların 3D yazıcılar olmadan üretilmesi mümkün değil. Mühendislik teknolojisinin sunduğu avantaj ile araştırmacılar, insan kas dokusundan 15 kat daha esnek ve süper güçlü robotlar geliştirmeyi başardılar. Robotiklerin donanım ve diğer özelliklerindeki gelişmeler ve bunların mühendisler tarafından bir araya getirilmesi ile, endüstriyel teknolojideki otomasyonda yeni bir dalga ortaya çıkacak.