3MF Dosya Türü Neden Kullanılır

Birçok katı modelleme programında kayıt türü olarak 3MF uzantısını görüyoruz. Son yıllarda 3 Boyutlu Yazıcıların kullanımı artmakta ve bu dosya uzantısı da birçok programın kayıt türleri arasına girmeye başladı. Peki bu 3MF Dosya Uzantısını neden kullanmalıyız?

3MF Dosya uzantısı yerine çoğu 3 Boyutlu Yazıcı kullanıcısı STL formatını seçmekte. Bildiğiniz gibi 3 Boyutlu Yazıcılar G-Code’ları üretebilmek için bir katı modele ihtiyaç duyar. SolidWORKS, AutoCAD ve benzeri çizim programlarında siz 3 Boyutlu Çizim yaptıktan sonra bunları STL uzantısı ile kayıt etmelisiniz ki dilimleme programınız bu dosyayı okuyabilsin. Ancak STL uzantısı ile çizimler kayıt edilirken, çizimin renkleri ve kaplamaları yok olur. STL Formatı ile; parçanın çözünürlüğünü ve renklerini kaybedersiniz.

Neden 3MF

3MF, XML tabanlı bir veri biçimidir. Ancak bu formatı değerli kılan şey, tek bir arşivde eksiksiz bir model bilgi paketi sunmasıdır. Bu doğru, dokular, malzemeler, renkler ve ağ ile ilgili verileri içeriyor olmasıdır. Bu yönüyle 3MF, STL dosya türünden ayrışmaktadır. 3MF, bir model hakkında ihtiyacınız olan tüm bilgileri tutar ve çeşitli 3D modelleme yazılımları arasında çalışırken veya birden fazla platformda işbirliği yaparken son derece yararlı olur. 3MF çizimlerin, 3D yazıcılar arasında çeviri sırasında kaybolması konusunda endişelenmenize gerek yoktur.

3MF Dosya Türü Neden STL Dosya Formatına Tercih Edilmekte?

Birçoğunuzun bildiği gibi, STL dosyaları oldukça basittir; renk veya malzeme bilgisi içermeyen yapılandırılmamış, üçgenleştirilmiş yüzeylerdir. Aslında, STL dosyaları sadece üç boyutlu bir nesnenin yüzey geometrisini tanımlar. 3MF dosya türünde ise bu böyle değildir. 3MF dosya türünde renkler ve diğer bilgileri içermektedir. Ancak bunun için programda bu özelliği aktif etmelisiniz.

3MF & STL Formatlarını Görüntüleme

3MF Uzantılı dosyaları görüntülemek istediğinizde eğer modeli kayıt ederken, renkleri ve kaplamaları içerecek şekilde kayıt ederseniz bu görüntüleme sırasında görünecektir. Ancak STL Dosya türünde bu böyle değildir. STL ile kayıt ettiğiniz dosyalar görüntüleme sırasında kaplamaları olmadan görünecektir.

SolidWORKS ile Çizilmiş ve 3MF Uzantı ile Kayıt Edilen Katı Model
SolidWORKS ile Çizilmiş ve STL Uzantı ile Kayıt Edilen Katı Model