ABD Deniz Piyadeleri 3D Baskı İle Patlayıcı Üretti

Gelişmiş ve teknoloji tabanlı savaşlar düşündüğümüzden daha önce gelebilir. ABD Savunma Bakanlığı’nın blogunda verilen habere göre, ABD deniz piyadeleri resmi olarak 3D baskı ile üretilmiş patlayıcıları test etmeye başladı. İlk prototipleme safhası ve şu ana kadar yapılan testler, çok başarılı sonuçlar ortaya koydu. 3D baskı teknolojisinin patlayıcı tasarımında ve üretiminde devrim yapması çok uzun sürmeyebilir.

ABD Deniz Piyadeleri Patlayıcı İmhası (EOD) biriminin Ekip Lideri olan Çavuş Jared Green’in belirttiğine göre, bu teknolojinin en büyük yararlarından birisi, katma değerli imalatın getirdiği hızlı geri dönüş süreleri. Green, ekibinin patlayıcı maddeleri 3 boyutlu olarak basabildiklerini ve çelik sac hedefleri üzerinde denemeden önce 24 saatten az bir süre içinde parçaları bir araya getirebildiklerini belirtti.

Buradaki temel fikir, 3D baskı ile üretilmiş küçük konteynerlerin kaplanarak patlayıcıya dönüştürülmesi üzerine. 3D baskı ile üretilmiş materyaller tek başlarına patlayıcı olma özelliğine sahip değil anca, ekip üyeleri mu materyalleri patlayıcı özelliği olan maddelerle kaplıyorlar ve hedefe uyguluyorlar.

 

Ancak Green’in belirttiği gibi sınırların dışında düşünmek, gelişimi daha da ileri götürmek için gerekli. Green bu konuda ”Eğer herkes materyalden memnun ve yararlanıyor ise bu, yeni tasarımların yapılması ve basılması ihtimalini mümkün kılar – parayla satın alınamayacak bir şey, daha önceden hiç olmayan bir şey. İyi bir hayal gücüne sahip bir denizci, onu yaratabilir, yazdırabilir ve 24 saatten daha kısa bir sürede de ona sahip olabilir.” dedi.

ABD Deniz Kuvvetleri’nin halihazırdaki projeleri kilit ve anahtar altında tutmasıyla ilgili şöhrete rağmen EOD Çavuşu, 3D modelleme ve 3D baskı teknolojisi ile mümkün olan bilgi paylaşım potansiyelini görüyor. İnternet üzerinde bulunan ve basmaya hazır olan dosyaları indirmek ve üretmek, çavuşun ilgi alanı.

Özellikle ABD Deniz Kuvvetleri’nin son 3 boyutlu baskı ve küçük dronları test etme girişimini göz önünde bulundurduğunuzda tüm işaretler, Amerikan ordusunun yarının savaşı için katma değerli imalat teknolojisini kullanmaya yönelik önemli gayret sarfettiğini gösteriyor.

3D olarak üretilmiş dronlar (görünüşte kaçınılmaz olarak) 3D baskılı bombalar ile bir araya geldiğinde, patlayıcıların uzaktan baskı ile üretilmesi için yeni olanaklar açılacak. Bir deniz ekibi, varsayımsal olarak herhangi bir savaş alanına dronlar yönlendirebilir veya otomatik olarak silah üretmeye başlayabilir.