ABD’de STEM Eğitimi Stratejisi

Dünyadaki tüm ülkeler nesillerinin, gelişmesini ve marka değeri yüksek inovatif ürünler ortaya çıkarabilmesini ister. Bu konuda hükümetler sürekli eğitime yatırımlar yapar, yeni eğitim stratejileri ortaya koyar. Amerika, Çin, Almanya, İngiltere, Kanada ve gelişmiş diğer ülkeler yılda milyarlarca dolar yatırım bütçesi ayırır. STEM Eğitimini gelişmiş ülkeler okul öncesinde başlayıp doktora sonrasına kadar sürdürmektedir.

STEM Eğitimi ile Yapılan Uygulamaya Örnek

ABD’nin eğitim politikalarında çok fazla yer alan STEM Eğitimi, ülkenin en çok değer verdiği konuların başında gelmektedir. STEM Eğitimi üzerine uzmanlaşmış öğretmenler yetiştiren ve sadece STEM Eğitimi veren lisans, yüksek lisans, doktora ve doktora sonrası programları bulunmaktadır. Amacı; gündelik hayatta karşılaşılan problemlere, bilim ve teknolojiyi kullanarak çözümler üretmek olan STEM Eğitimi birçok okul tarafından başarıyla uygulanmaktadır. Bu eğitim öğretim sayesinde dünyanın en zengin ve gelişmiş şirketleri ABD’de bulunmaktadır.

İstanbul Büyükçekmece’de Yapılan STEM Fest Etkinliği

ABD eğitime yapmış olduğu yatırımların yanında çeşitli bakış açıları getirmiştir. 1996 yılında kurulan National Research Council – NRC ile fen ve teknoloji eğitimlerinin nasıl ve hangi şekilde öğretileceğinin açıklandığı öğretim programıdır. Bu program ile eyaletlerdeki okullar fen bilimlerini, mühendislik derslerini, teknolojiyi hangi şekilde kullanacaklarını ve eğitim programlarına nasıl uygulayacaklarını açıklamaktadır. Bu öğretim politikası ile öğrencilerin sorgulamaya yönelik öğrenme yeteneklerini geliştirmesi hedeflenmektedir.

ABD’de STEM Eğitimi veren bazı okullar şunlardır;

 1. High Technology High School
 2. BASIS Scottsdale
 3. BASIS Peoria
 4. Thomas Jefferson High School for Science and Technology
 5. The Early College at Guilford
 6. The School for the Talented and Gifted (TAG)
 7. BASIS Tucson North
 8. Middlesex County Academy for Science, Mathematics and Engineering Technologies
 9. Science and Engineering Magnet School (SEM)
 10. Union County Magnet High School
 11. DeBakey High School for Health Professions
 12. BASIS Chandler
 13. Academy for Information Technology
 14. BASIS Oro Valley
 15. Whitney High School
 16. Monta Vista High School
 17. Lynbrook High
 18. Saratoga High
 19. Cupertino High
 20. Academy for Allied Health Sciences

STEM Eğitimi hakkında daha detaylı bilgi sahibi olmak ve bu konuda kendinizi geliştirmek ister misiniz? Düzenlediğimiz Uygulamalı STEM Eğitimi ile kendinizi geliştirebilir uygulamalı örnekler ile STEM eğitim yöntemini derinlemesine öğrenebilirsiniz. Detaylı bilgi için: 0212 652 25 55 – 0553 377 29 28 ( Whatsapp ) numaralı telefonlardan bizlere ulaşabilir info@facadium.com.tr adresinden bizlere mail yolu ile ulaşabilirsiniz.