AIM3D, Granül Kullanarak Metal 3D Baskıları Ucuz Hale Getirecek

Rostock Üniversitesi’nden bir grup araştırmacı tarafından ortaya çıkarılan AIM3D, CEM teknolojisi ile 3D yazıcı piyasasını değiştirmeye hazırlanıyor. Startup, plastik enjeksiyon işleminden esinlenen ExAM255’i geliştirmeye devam ediyor. Bu sistemde hem metal hem de plastik işlemek mümkün.

Composite extrusion modeling’in kısaltılmış hali CEM, katman üzerine katman şeklinde ortaya çıkardığı modelleri üretmek için, metal tozu yerine granülleri kullanıyor.

AIM3D ekibi geliştirdiği bir ekstruder ile (AIM3D CEM E-1 extruder), metal tozu ile dolu olan bir basım yatağı yerine kullandığı granüllerde, hemen her materyalde 3mm’ye kadar olan çapları destekliyor.

Bu şekildeki bir yaklaşımı daha önce plastik merkezli 3D baskıda (CMS Kreator) görmüştük. Fakat aynı yaklaşım metal baskılarda da kullanılmaya başlanırsa, bu gerçekten üretimde bir devrim olur.

3D baskıda granüllerin kullanılmasının bir avantajı da, her yerde bulunabilmeleri ve ucuz olmaları. Özellikle plastik enjeksiyon işlemlerinde bu granüller çokça kullanılıyor.

Metal 3D baskı genellikle malzeme maliyetleri açısından (metal tozlarının büyük ölçekli üretim için pahalı olduğu düşünülüyor) ve hangi materyallerin kullanılabileceği açısından sınırlı olduğundan dolayı, AIM3D’nin yaklaşımı sektör için zengin fırsatlar ortaya çıkarabilir.

AIM3D’ye göre, hali hazırda paslanmaz çelik işleyebilen bir sistem ortaya çıkarılmış durumda, ve diğer alaşımlar ile demir içermeyen metallerin de 3D baskılarda kullanılabilmesi için de geliştirmeler sürüyor.

Belirtildiği gibi CEM teknolojisinde en önemli kısım ekstruder. Üretilen bu ekstruder 3mm çapa kadar olan hemen hemen tüm granülleri destekliyor. Ekstruder aynı zamanda 50 μm hassasiyetle minimum 20 μm katman yüksekliği şeklinde baskı yapabiliyor.

Ayrıca ExAM255 otomatik materyal besleyicisi ile ekstruder başına 1 litre materyal sağlayabiliyor. Bu rakam ortalama 1.2 kg ABS veya 4.4 kg paslanmaz çeliğe tekabül ediyor (besleyici baskı esnasında tekrardan doldurulabiliyor). Yazıcının çıktı ölçüleri ise 255x255x255 mm.

CEM teknolojisi katman üzerine katman şeklinde üretim yaptığından dolayı, katmanları birbirine daha iyi yapışmasını sağlacak bir plastik bağlayıcı madde kulanıyor. Bundan dolayı da kullanıcılar, baskı bittikten sonra modeli sinterleme fırınlarında bekletmeleri gerekiyor.

Bu adım üretilmiş baskıdaki plastik kısımların erimesini, ve geriye %96 oranında saf ana materyalin kalmasını sağlıyor. AIM3D bu konuyu çözmek için kendi sinterleme fırını üzerinde çalışıyor ve 3D yazıcı ile beraber bunu kullanıcılara sunmak istiyor. Diğer yandan kullanıcılar, hali hazırda bulunan diğer sinterleme fırınlarını da kullanabilirler.

Genel olarak AIM3D’nin teknolojisi heyecan verici ve aynı zamanda daha düşük materyal maliyeti ile makine maliyeti sunacak gibi görünüyor. Bunun sebebi de bu 3D yazıcının pahalı lazer teknolojisine ihtiyacı olmaması.

Bu teknoloji henüz daha geliştirme aşamasında olmasına rağmen, Formnext Startup Challenge 2017’de 5 ödüle layık görüldü. Firma, 2018 yılı içerisinde bu teknolojiyi piyasaya sürmeyi planlıyor.