Avrupa’nın İlk Yaşanabilir 3D Baskı İle Üretilmiş Binası

Moskova merkezli makinecilik ve 3D baskı şirketleri AMT-SPECAVIA, Avrupa’nın ilk yaşanabilir 3D baskı ile üretilmiş evini inşa etti. Bu rezidans Yaroslavl’da bulunuyor ve yaklaşık 300 metre kare büyüklüğünde. Ayrıca Avrupa’nın da en büyük 3D ile basılmış binası.

İnşaat katkı imalatı konusunda uzmanlaşmış bir grup olan AMT-SPECAVIA, Rusya Yaroslavl’da 3D baskı ile üretilmiş yaşanabilir ev konusunda çalışmaya başlayalı yaklaşık iki yıl geçti. Yaşanabilir ev projesinin çok gerçekçi olmadığı ve mimari 3D baskı teknolojisinin son durumunu düşündüğümüzde bu proje aslında çok iddialı.

Mimari alanda 3D baskı teknolojisi şu anda konuşulan konular arasında sıcak bir konumda olsa da, çok büyük firmalar dahi yeterince büyük, güçlü ve yaşanabilir binaların bu teknoloji ile üretilmesi konusunda sorunlar yaşıyorlar.

Birçoğu, 3D baskı ile üretilmiş apartman bloklarının tahmin edilenden daha önce ortaya çıkacağını söylüyor ancak, şu anda alan bunun için kısıtlı. Geçen yıl yapılan 3D ile basılmış binaları ve inşaat projelerini göz önüne aldığınızda, çoğu tasarımın muazzam olduğunu, ancak sadece şov için üretildiğini görebilirsiniz.

AMT-SPECAVIA ise yaşanabilir bir ev inşa ederek sadece medya ilgilisini yakalamakla kalmadı, aynı zamanda da yerel bir Yaroslavl ailesine bir ev kazandırarak işleri değiştirmek için hamle de yaptı.

AMT-SPECAVIA Grubu’nun genel müdürü Alexander Maslov bu konuda ”burada yapmak istediğimiz 3D inşaat teknolojisinin çalıştığını göstermek ve örnek olmak. Bu konuyu başarmak bizim için önemli” dedi.


Bugün, grup evin sıhhi tesisat, ısıtma ve elektrik sistemleri ile ilgili işlemlerini bitirerek, 3D olarak üretilmiş evi sahipleri için hazırladılar.

Tabi ki bu ev sadece normal bir Rus evinden daha öte. Moskova’lı 3D baskı grubunun iddiasına göre bu ev, toplamdan kapladığı 298.5 metrekarelik alan ile Avrupa’nın en geniş ve kıtanın da tek yaşanabilir 3D baskı ile üretilmiş evi.

Şu ana kadar 3D baskı ile üretilmiş yapılar konusundaki bilgilerimize göre, iki iddia da gerçek olabilir. Diğer yandan ”3D ile basılmış ev”in ne olduğu, ne kadarının 3D ile üretilmesi gerektiği ve ne kadarının diğer teknikler ile üretilmesi gerektiği konusunda tartışmalar sürüyor.

Yaroslavl’daki evin her parçası hiç şüphesiz ki 3D ile üretilmedi, ancak evin kısmının büyük bir bölümü bu şekilde üretildi. 3D olarak basılmış kum taşı formları, 2015 yılında bir aylık periyotta inşa sahası dışında üretildi.

Maslov bu konuda: ”Binadaki bazı parçaları (evin duvarları, dekoratif elementler, kule) 3D baskı ile ürettik ve inşaat sahasına taşıdık. Orada da bir LEGO kiti gibi birleştirdik. O zamandan beri tabi ki baskı hızımız ve kalitemiz arttı. Fakat ilk modelimiz bile güvenilir ve verimli olduğunu ispatladı.”


AMT-SPECAVIA bu evi inşa ederken kendisine ait olan S-6044 inşa 3D printerini kullandı. Bu makinenin inşa alanı 3.5 x 3.6 x 1 metre. Binanın büyük bir bölümünde, bulması kolay olan M-300 kum taşı kullanıldı ve her bir katmanın ölçüleri de 10 mm yükseklik ve 30 ila 50 mm genişlik şeklinde.

3D baskı grubu ürettikeleri bölümleri bir ay içerisinde bitirdi. Bunda saatte 15 metrekare baskı hızına sahip S-6044’ün katkısı büyük.

Maslov, Ekim ayının sonuna kadar yerleşime uygun 3D baskılı ev projesinin başarılı olduğunu düşünüyor: “Ünlü bir Rus şarkısının sözleri ile açıklarsak, peri masalını gerçekleştirebildik.”