Beyin Kontrollü Drone’lar Burada: Sırada Ne Var?

İnsansız hava araçları, joystickler, uzaktan kumandalar ve cep telefonları tarafından kontrol edilebiliyor ve bu sayede havadan fotoğraflar, güvenlik ile ilgili işlemler ve daha bir çok farklı alanda kullanılıyorlar. Fakat birden fazla aracı kullanmak için birden fazla operatör gerekiyor ve bundan dolayı da koordinasyon problemi ortaya çıkıyor.

Artık gelişmekte olan insan beyni arayüzleri ile bir çok araç aynı anda yönetilmeye başlanacak. Arizona State Universitesi İnsan Odaklı Robotik ve Kontrol (HORC) laboratuvarınıj direktörü Panos Artemiadis’e göre, gelecekte bu teknoloji daha farklı alanlarda kullanılabilir.

Artemiadis’in düşüncesine göre drone sürüleri insan beyni odaklı bir arayüz ile kontrol edilebilir ve gelecek beş yılda uzaktan kumandaların kontrol yapamayacağı kadar ileri gidilebilir. İşte gelecekte ortaya çıkabilecek drone’ların yeni kullanım alanları:

Arama Kurtarma Görevleri

İnsanlar gelecekte robot sürüleri ile işbirliği halinde arama ve kurtarma görevlerinde çalışabilir. İnsan beyni ve robot arayüzü ile bir çok robot aynı anda yönetilebilir, ve bu robot ekibi ile daha büyük alanlar daha kısa sürede taranabilir. Eğer kontrolör video akışında bir şey bulursa daha yakın gözetim için robotları oraya yönlendirebilir.

Yangın söndürme

Kızılötesi görüntüleme ekipmanı ile donatılmış bir drone sürüsü, bir orman alanı üzerine gönderilebilir ve gerçek zamanlı olarak aktaracağı görüntülerle itfaiye ekiplerinin plan yapmalarını sağlayabilir. Kontrolör aynı zamanda rüzgarın ani yön değişimi gibi hava durumlarını da izleyebilir ve drone sürüsü ile yeni oluşan durumu ve yangının yönünü tespit edebilir.

Tarımsal Analiz

Drone ekipleri büyük tarımsal alanları yukarıdan görerek topografik haritalarını çıkarabilir, toprak analizlerini yapabilir veya sulama planını oluşturabilir. Diğer yandan kamerlarla ve sensörlerle donatılmış araçlar, ekinlerin enfeksiyonlarını ve enfestasyonlarını belirleyebilir. Hali hazırda üretilmiş bazı hava araçları ekinlerin spreylenmesinde kullanılıyor ve insansız hava araç sürüleri bu işi çok daha hızlı ve etkili yapabilir.

Eğlence

Drone’ların eğlence alanına girmesi ile, beyin kontrollü bu araçların etkinliklerde kullanılacağını göreceğiz. Örnek olarak bir drone filosu bir etkinlik sırasında fotoğraf ve video çekimleri yaparak seyircilere canlı olarak sunabilir. Lady Gaga’nın Super Bowl’daki şovunda kullanılan hava araçları, bir merkez bilgisayar tarafından kontrol ediliyordu. Daha küçük sürüler ise kalabalığa havadan bazı hediyelerin (t-shirtler, cd’ler vs) atılmasını sağlayabilir.

Siber-Fiziksel Gözetim Sistemleri

Beyin-drone arayüzlerini anlamak siber-fiziksel gözetimleri mümkün kılacak ve insanın sezgileri ile tecrübesini, birden fazla drone’un algılama yetenekleri ile birleştirecek. Bu durum sayesinde, ortaya şu andan daha etkili ve doğru gözetim sistemleri çıkacak. Özellikle politik mitingler, olimpiyatlar, maratonlar vb. gibi güvenliğin ön planda olduğu etkinlerde bu araçların kullanımı önemli bir kaplayacak.