Çoğu İnsan Robotların İşlerini Ellerinden Almayacağını Düşünüyor

Associated Press-NORC Halkla İlişkiler Merkezi’nin yaptığı bir ankete göre çoğu Amerika’lı, gelecek on yıl içerisinde otomasyonun onların işlerini etkilemeyeceğini düşünüyor.

Ve daha fazla kişi de otomasyonun gelecekte onların işlerini daha kolay ve etkili bir biçimde yapmalarının önünü açacağına inanıyor.

Bulgular, Amerikalıların otomasyon teknolojisinin diğer kişilerin işlerini kaybetmesine neden olabileceği konusunda endişelerini dile getirirken, kendileri üzerindeki etkileri konusunda daha az endişe duyduklarını ortaya koyuyor.

Ankete katılanların yüzde elli yedisi, önümüzdeki 10 yıl içinde kendilerinin veya evlerindeki birinin otomasyonla işinden olmayacağını düşünüyor. Yaklaşık yüzde 56’lık bir oran ise, otomasyonun kendi işlerini geliştireceğini düşünüyor. Çoğunluk ise bu teknolojinin kendi işlerini daha güvenli hale getireceğine inanıyor.

Anketin temel bulguları, yakın zamanda yapılan diğer anketlerin bulguları ile benzer. Pew Araştırma Merkezi geçtiğimiz ayın başlarında yayınladığı bir ankette Amerikalıların yüzde 70’inin, işlerini otomasyon ile kaybetmeyeceklerini düşündüklerini aktardı.

Son değerlendirmelere ve analizlere göre, otomasyon ile işleri etkilenecek kişilerin sayısı çok yüksek olmamakla beraber, geçtiğimiz yıllarda otomasyon etkisinin gelecekte ABD’deki işlerin yarısını etkileyeceği düşünülüyordu.

Eğitim şirketi Pearson, Oxford Universitesi ve Nesta Vakfı tarafından bu ay yayınlanan bir raporda, 2030 yılına kadar beş işçiden birinin işinin yeni teknolojilerden etkileneceği öngörülüyor.

Yine de bir AP-NORC araştırmasına göre birçok Amerikalı, yeni teknolojilerin günlük yaşamlarına ve iş piyasasına etkileri konusunda endişeli olduklarını belirtiyor. Bu araştırmaya katılanların en az dörtte üçü ”insanların birbirinden daha izole hale geleceğini” düşünüyor.

Bir çok kişi de robotların fabrikalarda iş gücü gerekliliğini azalttığını düşünüyor. Akademik araştırma verilerine göre fabrikalar daha az çalışan ile daha fazla üretim yapıyor. Kişilerin dörtte üçü, perakende sektöründe çalışanların yerini otomasyonun doldurma olasılığının olduğunu düşünüyorlar.

Farklı eğitim seviyelerine sahip kişilerin bu tür sorulara nasıl tepki verdiğine dair geniş bir fark var. Üniversite mezunu olmayan Amerikalılar, mezun olan kişilere oranla daha fazla otomasyondan etkileneceklerini düşünüyorlar. Bu durum da daha düşük vasıflı işlerin otomatik hale gelebileceğini gösteriyor.

Anketin diğer bulguları arasında:

– Amerikalılar, bir restoranda yemek sipariş ederken makineler yerine insanlarla konuşmayı büyük ölçüde tercih ediyorlar. Fakat diğer birçok ortamda, pek çoğu bunu önemsemiyor. Ankete katılanların yüzde yetmişi, bir kişiden yiyecek sipariş etmeyi tercih ettiklerini söyledi. Yüzde 19’u fark yaratmadığını açıkladı. Sadece yüzde 10’u self servis tercih ettiğini belirtti. Süpermarket kasasına gelen kişilerin yarısı self servis kasaları tercih ederken, diğer yarısı da etmedi. Bu durum küçük otomatik restoran zinciri Eatsa’nın, geçen hafta 7 restoranından 5’ini kapatmasını açıklıyor.

– Çoğu Amerika’lı hala son teknolojileri kullanmıyor. Örnek olarak Uber, gelecekte taksi şöförlerini işlerinden edecek olan otomatik araçlar üzerinde çalışıyor. Şu an için Amerika’lıların çeyreği Uber veya Lyft kullanıyor. Diğer yandan insanların yüzde 30’u Apple’ın Siri ve Amazon’un Alexa sesli yardım bireysel asistanını kullanıyor. Kullanıcıların sadece yüzde 29’u, ödemelerde kredi kartları veya nakit yerine telefonlarını kullanıyor.

Siz yeni teknolojilerin gelecekte insanların işlerini ne yönde etkileyeceğini düşünüyorsunuz?