DHL’nin Posta Robotu Almanya’da Teslimat Yapıyor

Teslimatların otomatik bir şekilde yapılması konusunda çoğu zaman aklımıza havada uçan drone’lar gelmekte, ancak yerde çalışan robotlar da bu konuda büyük işler yapabilir. Bunların arasında şu anda Almanya sokaklarında dolaşmaya başlayan bir makine de bulunuyor. DHL bu makinenin gelecekte postacıların daha ağır yükleri taşımalarına yardımcı olacağını düşünüyor.

Söz konusu girişim, altı hafta süren bir pilot proje süresince DHL’nin elektrikli PostBOT’larına ev sahipliği yapacak olan orta Almanya’daki Bad Hersfeld belediye başkanıyla birlikte ayın başında açıklandı.

PostBOT, 150 cm uzunluğunda (5 ft’nin biraz altında) 6 km / saat’e kadar (3,7 mil / saat) hızla ilerliyor ve 150 kg’a kadar (330 lb) kadar posta taşıyabiliyor. Robot üzerinde bulunan bir dizi sensör, robotun beraber olduğu postacıyı takip etmesini ve rota boyunca karşısına çıkabilecek olan engelleri aşmasını sağlıyor. DHL, PostBOT’un postacıların yüklerini azalttığını ve postaları dağıtırken onların ellerini daha serbest bir şekilde kullanmalarını sağladığını belirtiyor.

Şirket, geleceğe yönelik sunum yöntemlerini iyileştirmeye çalıştığı için yeni teknolojileri denemekten korkmuyor. Diğer yandan Almanya’da test edilen Parcelcopter adlı bir teslimat dronu üzerinde de çalışılıyor. Firma bu ayın başlarında, kendi otomatik teslim araçları filosunu geliştirdiğini belirtmişti.

Deutsche Post DHL grubunun Post – eTicaret bölümü CEO’su Jürgen Gerdes bu konuda şunları belirtti: ”Çalışanlarımızın bu fiziksel güç gerektiren işi yaşları ilerlediklerinde dahi yapabilmelerini hedefliyoruz. Biz bu hedefe ulaşmak için şu anda posta teslimatlarında e-Bisiklet ve diğer yöntemleri kullanmaya başladık, ve bundan sonra da robotları bu hedefe yönelik kullanmak istiyoruz. Bu yaptığımız testin, gelecekteki geliştirmelerimiz konusunda bize yol göstereceğini düşünüyoruz.”