Dubai 3D Baskıyla Otobüs Durağı ve Yaya Köprüsü Üretecek

Ortadoğu’nun finansal santrallerinden biri olan Dubai, 3D baskı teknolojisini takip ediyor ve yapı inşası için kullanmak istiyor. Geçtiğimiz Mayıs ayında sadece 17 günde dünyanın ilk 3D baskılı ofisini üreten Dubai, aynı zamanda dünyanın ilk 3D baskılı gökdelenini de yapmak istiyor. Dubai Roads & Transport Authority (RTA) yaptığı duyuruda, gelecek birkaç yılda ulaşım ile ilgili yapılarda bu teknolojisinin kullanılacağını açıkladı.

RTA Dubai’nin dünyadaki itibarından sorumlu kilit kurumlardan biri. Kurum aynı zamanda yapısal alanlarda teknoloji kullanımı konusunda da global liderlerden biri. Dubai metrosu 2012 yılında 75 km. ile dünyadaki en uzun sürücüsüz metro ağı olarak kabul edildi. Bu rekor geçen seneye kadar korunmuştu ancak, Kanada Vancouver’daki SkyTrain artık yeni lider konumunda.

RTA’da 3D Baskı Stratejisi Uygulama Komitesi Başkanı Abdul Reda Abul Hassan’a bu konuda ”RTA’nın 3D baskı teknolojisini kullanarak uygulamayı planladığı yeni girişimler bir yaya köprüsü, Hatta kapıları, otobüs durağı ve deniz ulaşım istasyonu gibi çeşitli projeler…3D teknolojisini bu projelerde uygulamaya alarak Dubai’nin en akıllı şehir olması için çalışıyoruz. Dubai aynı zamanda turistler için global bir merkez, ziyaretçiler, yatırımcılar ve işadamları için ise finansal servisler açısından çekim noktası olacak.” dedi.

Hatta Kapıları projesi geçen yılın Aralık ayında duyuruldu. Proje Dubai’nin kamusal alanlardaki sanat projelerine öncülük ediyor. RTA genel direktörü Mattar Al Tayer’e göre bu yapı Dubai-Hatta yolu üzerine inşa edilecek. ”Hatta Kapıları Projesi eşsiz yapısıyla Hatta şehrinin kimliğini ve doğal güzelliklerini modern bir bakışla ortaya koyacak. Kapılar bölgenin heyecan verici topografisini temsil edecek. Dikey yüksek şekil, Hatta’nın dağlarının yapısını yansıtırken, ziyaretçiler için de unutulmaz anılar yaratacak.”

3D baskı teknolojisi ile ortaya çıkan tasarım özgürlüğü, maliyet ve üretim zamanı konusundaki gelişmeler ile, büyük yapıların inşasında dünya genelinde değişimler hızla gerçekleşiyor. İnşaat’lardan dolayı ortaya çıkan atıklar bu teknoloji sayesinde neredeyse sıfırlanırken, diğer yandan da gerekli insan gücünde azalma sağlanıyor. Her gün daha çok sayıda mimari ve inşaat mühendisliği firması, yeni projelerinde 3D baskı teknolojisini kullanmaya başlıyor. Robotik bir 3D yazıcı, inşaat alanına yerleştirilmesiyle birlikte çimentoyu gerekli yerlere tüm ayrıntılarıyla aktarabiliyor. Bu süreç sonunda da betonarme yapı ortaya çıkıyor.

Nisan 2016’da Dubai Hükümdarı Şeyh Muhammed bin Rashid, 2030 yılında Emirlik’teki yapıların yüzde 25’inin bu teknikle inşa edileceğini söyledi. Dubai 3D Baskı Stratejisi’nde yapılan açıklamada, Dubai’nin dünyadaki 3D baskı merkezi olması yönünde kararlılık dile getirildi. Dubai’deki Uluslararası 3D Baskı Merkezi, bu açıklamadan sonra çalışmaya başladı. Şeyh Muhammed bin Rashid bu teknolojinin 2025 yılı itibariyle global ekonomiye 300 milyar $ ekleyeceğini söyledi.