GE 3D Motorun Testlerini Tamamladı

ABD Ordusunun Geliştirilmiş Türbin Motoru Programında (ITEP) altı aydan bu yana test ettiği GE Aviation’un T901 Turboshaft motoru, prototip testlerini başarıyla tamamladı. Bir takım ek özelliklerle üretilmiş olan parçalarla bu motor, gelişimin bir sonraki evresine geçmeye hazır.

T901 programının yürütme direktörü Ron Hutter, ”Elde ettiğimiz başarılı sonuçlar karşısında heyecan duyuyoruz. Gelişmiş tasarım ve donanımın ötesinden T901, mödüler mimariye sahip en yeni diyagnostik ve prognostik araçlarla donatıldı. Bu araçlar orduya daha fazla esneklik ve uzun ömürlü kullanım sağlarken, maliyetleri de düşürecek.

Testten Başka Bir Seçenek Yok

2016 yılında Ordu GE Aviation’a, 40 yıldan uzun bir süredir GE listesinde yer alan motorlara dayalı T901 ön tasarım incelemesi (PDR) ve geliştirmesi için 102 milyon $ bağışladı. Projenin hedeflerinde, fonlamanın başladığı tarihten itibaren 24 ay içerisinde çıktının tamamlanması, Black Hawk ve Apache helikopterlerine %50 daha fazla güç sağlanması, %25 daha düşük yakıt tüketimi ve daha düşük üretim maliyeti var.

Bu testten önce GE, T901’e özgü teknolojilere yatırım yapmak için 300 milyon $’dan fazla yatırım yaptı. Bu motorda aynı GE’nin LEAP moturunda, GE9X’de ve Cessna Denali iş jetlerinde olduğu gibi ağırlıklı metal 3D baskı teknolojisi kullanıldı.

Ek Avantaj

Helikopter performansı genel olarak ağırlık ve hacmi ile ilgilidir ve T901 motoru bu konuda büyük çözümler sunuyor. Hutter bu konuda “Geleneksel işleme ve imalat yöntemleri ile, münferit parçalar döküm yapılarak veya dövülerek mamul parçalar olarak ortaya çıkarılır ve kaynak / lehimleme veya cıvatalı bağlantılar kullanılarak montajlara dahil edilir” dedi.

”T901 üzerindeki yeni üretim teknikleri ağırlıkların azaltılmasında önemli rol oynuyor. Ek teknikler daha ileri aerodinamik şekillerin verilmesini, daha iyi motor performansı, güvenilirlik ve dayanıklılık sağlıyor.”

Son gelişmelerle birlikte savunma sanayinde 3D baskı teknolojisi gibi ek üretim teknikleri daha önemli hale geliyor.