Hollanda’lı Şirket Aectual, 3D Baskı İle Havalimanı Zeminini Kaplıyor

Hollanda’lı bir sürdürülebilir mimarlık şirketi, Amterdam’daki Schiphol Havalimanı’nın zeminini 3D baskı ile kaplamaya hazırlanıyor.

Şirket havalimanı zeminini, içeriğinde geri dönüşümlü bir çeşit plastik bulunan terrazzo dolguyla kaplayacak ve bunun için endüstriyel bir XL 3D yazıcı teknolojisi kullanacak. Bu proje Hollanda’nın ilk 3D olarak üretilmiş zemini ünvanını alacak. Hollanda son yıllarda 3D baskı teknolojisinde atılım içerisinde ve bu konudaki son gelişme ise bir bisiklet köprüsünün bu teknoloji ile üretilmiş olması. İki proje de Eindhoven şehrinde gerçekleştiriliyor.

Aectual bu konuda, “Bizim kendi geliştirdiğimiz endüstriyel dijital üretim teknolojileri ve yazılım araçları, tasarımcıların ve şirketlerin herhangi bir ölçekte, her yere, özel olarak hazırlanmış zemin tasarımları oluşturmalarını sağlıyor. İsteğe bağlı olarak üretim yaptığımızdan dolayı, tasarımda hızlı değişiklikler yapabilir veya tüm süreç boyunca değişen isteklere doğrudan yanıt verebiliriz” dedi.

Özelleştirilebilir ve Dayanıklı Zemin

Şirket, malzemeyi taban üzerine aktarmak için 6 eksenli bir robot kol kullanıyor. Bu metod sayesinde saatte 15 kilogramlık işlem yapabilen robotlar, büyük alanlar üzerinde baskı yapmayı kolaylaştırıyor. Üretilen bu zemin geri dönüşümlü plastikten oluşuyor ve bu sayede daha sürdürülebilir ve çevre dostu bir yapı kazandırılmış olunuyor. Bunun ardından Aectual, zemini terrazzo isimli bir biyo-bağlayıcı ile kaplayıp işlemi tamamlıyor. Bu işlem ürünün aynı zamanda su geçirmez olmasını sağlıyor.

3D baskıyla üretilmiş zeminin model olarak başka avantajları da var. Bu teknik ile makineler hiç ara vermeden veya bakıma ihtiyaç duymadan muhteşem hızlarda çalışabilirler. Aynı zamanda müşteriler, zeminlerini istedikleri gibi tasarlayabiliyorlar. Şirketin söylediğine göre, bu teknoloji ile çeşitli logolar ve modeller de zemine işlenebiliyor. Hatta her metre kareye farklı tasarım bile yapılabildiğinden, çok farklı tasarımlar yaratmak mümkün olabiliyor.

Aectual aynı zamanda çalışmalarında sadece Amsterdam Havalimanı ile sınırlı kalmak istemiyor. Firma müzeler, hoteller ve mağazalar gibi farklı sektörlerdeki müşterileri de hedefliyor.