İsviçre’li Araştırmacılar 3D Baskı İle Origami Tarzı Drone Geliştirdi

Drone’lar her geçen gün daha fazla hayatımıza girmeye başladı. Bazı kargo teslimatlarında kullanılması düşünülen bu araçlar için yeni gelişmeler yaşanıyor. Genelde büyük paketlerin taşınmasında problem yaşanması üzerine İsviçre’li École Polytechnique Fédérale de Lausanne araştırmacıları bazı yenilikler geliştirdiler. Araştırmacılar origami’den ilham alarak tasarladıkları drone ile, 500 grama kadar olan paketleri taşımayı hedefliyor.

Bu drone’da gerçekleştirilen en büyük yenilik, teslim edilecek pakedin etrafının sarılması ve bu şekilde taşınması. Katlanabilir karbon fiberden imal edilen bu kafes, hem drone’u hem de kargo pakedini çarpışmadan ve olası diğer hallerden koruyor. Sadece tek bir hareketle açılıp kapanabilen bu kafes, hacmi yüzde 90 oranında düşürüyor ve taşımayı kolaylaştırıyor.

Drone’u ağırlığını azaltmak için bazı parçalar 3D baskı teknolojisi kullanılarak üretildi. Drone, karbon fiber kafesin açılması ile ile durma özelliğine sahip dört adet döner pervane kullanıyor. Bu da kargoların daha etkin bir şekilde tesliminin sağlanması anlamına geliyor.

Drone mobil telefonlara yüklenebilecek bir uygulama vasıtasıyla kontrol ve takip edilebilirken, diğer yandan EPFL araştırmacılarını geliştirdiği bir yazılım ile otomatik olarak da uçabiliyor. Drone, konseptin ticari olarak satışına başlanmadan önce EPFL kampüsünün dışında test edildi.

Bazı potansiyel müşteriler bu şu an için eşsiz olan drone’u takipteler. Menzili 2 km’ye kadar çıkabilen bu araç sayesinde gelecekte kargo teslimatları daha hızlı yapılabilir hale gelebilir. EPFL’nin tahminlerine göre bu teknoloji, kargo teslimatının yanında doğal afetlerden etkilenmiş veya acil durumda olan kişiler için ilk yardım malzemelerini de taşıyabilir.

Drone’u geliştiren Przemyslaw Kornatowski bu konuda ”Çalışmalar şuan devam ediyor ve hedefimiz drone’un önüne çıkabilecek objelerin algılanması, önlenmesi ve otomasyonun artırılması” dedi. Drone’un gelecekteki versiyonlarında bir güvenlik önlemi olarak paraşüt kullanılması gündemde. Yazılım ve tasarım kısmında yapılacak geliştirmeler ile da çarpışmalara karşı daha güvenli bir ortam sağlanacak.

Daha henüz başlangıç aşamasında olan bu drone, gelecekte kargo teslimatları konusunda daha farklı yeniliklere imza atabilir. Diğer yandan postacıların işlerinin de bu gelişmelerden kötü yönde etkilenmesi olası.