Masaüstü Filament Ekstrüzyon Makinesi

PLASTİK HİÇBİR ÜLKE GÖZETMEDEN DÜNYAYA ZARAR VERİYOR. BUNA DUR DEMELİYİZ.


Çevremize ve canlıların hayatına zarar veren plastik atıklar 400 yıl boyunca dünyada yok olmadan kalmaktadır. Bu 16 kuşak ediyor. Plastiğin %91’i geri dönüştürülmüyor.


Kaynak : WWF Türkiye

Plastiklerin %99’u küresel ısınmaya neden oluyor. Deniz canlıları ölüm tehlikesi altında. Her yıl 1 Milyon deniz kuşu ölüyor. Plastik denizdeki balıkların 1/4’ünün sindirim sisteminde bulunuyor. Plastik yiyoruz plastik içiyoruz. Musluk sularının %83’ü plastik içeriyor.


Kaynak : WWF Türkiye

KOSGEB Ar-Ge Desteği ile geliştirdiğimiz, profesyonel masaüstü filament ektrüzyon makinemiz ile plastik atıkları, 3 boyutlu yazıcıların sarf malzemeleri olan filamentlere çevirebiliyoruz. Masaüstü filament ekstrüzyon makinemiz ile kullanılmayan birçok çeşitte plastik atıklar 3 Boyutlu Yazıcıların kullandığı filamentlere dönüşebiliyor.

3 Boyutlu Yazıcınız ile yapmış olduğunu hatalı baskılar sonucunda yada kullanmadığınız prototipleri de tekrar filamentlere dönüştürebilirsiniz. Bunun yanı sıra kendi filamentlerinizi üretip satabilirsiniz.

Sıfır Atık Nedir?

Sıfır Atık tüm dünyanın en büyük sorunları arasında olan plastik ve benzeri ürünlerin ortadan kaldırılması için yürütülen bir politikadır. Sıfır Atık ile israfın önlenmesi, kaynakların verimli kullanılması, atık oluşumunun en aza indirgenmesi, atıkların geri dönüştürülmesi ile kullanıma alınması hedeflenmektedir. Bu bütün dünyanın en önde gelen politikaları arasındadır. Masaüstü filament eksrüzyon makinemiz ile bizlerde bu politikaya hizmet etmiş oluyoruz. Bu cihazımız ile prototipleme sürecinde yaşanan atıkları tekrar geri kazanmakta doğanın korunmasına katkı sağlamış oluyoruz.

Filament Nedir?

Geleceğin en önemli teknolojisi olarak kabul edilen 3 Boyutlu Yazıcılar Filament adı verilen bir sarf malzeme kullanmaktadır. Filamentler kablo gibi görünmekte ve bir silindir kasete sarılmaktadır. Filamentler genelde 1,75mm ve 3,00mm çaplarında üretilmekte ve kilo ile satılmaktadır. Piyasada en fazla 250 gram – 500 gram – 750 gram – 1 kilo şeklinde bulunmaktadır. Bazı yazıcı üreticileri ise kendi filamentlerini üretip ara değerler ile satmaktadır. 1,85mm gibi. Bu firmaların yazıcılarını alan tüketiciler sadece o firmanın satmış olduğu filament ile üretim yapabilmekte standart filament kullanamamaktadırlar.

Filamentin Hammadesi Nedir?

Filamentler, 3 Boyutlu Yazıcıların bir türü olan ve FDM adı verilen yazıcıların sarf malzemesidir. Filamentler her geçen gün farklı bileşikler ile üretilmektedir. 3 Boyutlu Yazıcı teknolojilerinin hızla ilelremesi ve her sektörde yavaş yavaş kullanılmaya başlanması ile pazarın istekleri sürekli değişmekte ve artmaktadır. Önceleri sadece birkaç tür filament var iken şuan sayısı yüze yakın değişik türde filament bulunmaktadır. 3 Boyutlu Yazıcıların ilk çıktığı yıllardan bu yana en çok kullanılan filament türü PLA ve ABS’dir. Bunun yanı sıra piyasada şu an Carbon Filament, Bakır Takviyeli Filament, Alüminyum Takviyeli Filament, Fosforlu Filament, Bambu Fiament, Fotokromat Filament gibi çeşitli filamentleri de bulmak mümkün. Filamentler granül yada pellet olarak adlandırılan pirinç büyüklüğünde parçalar olarak satılmaktadır. ABS Filamentler ile PLA Filamentler veya diğer filamentler farklı içeriklere sahiptir.

Hangi filamenti kullanıyorsak o filamentin içeriğini bilmemiz gerekiyor. Eğer satın aldığınız filamentin içeriğini bilmiyorsanız üreticisinden ürün sertifikasını istemeniz gerekmektedir. ABS ” Akrylonitryl Butadien Styren ” olarak geçen bir içeriğe sahip iken PLA ” Polylactic Acid ” içeriğine sahiptir.

Filamentler içerik olarak farklı bileşenler içerdiği için her filamentin zararlı olduğunu söylememiz mümkün değildir. Canlı sağlığı ile tamamen dost ve %100 organik filamentler olduğu gibi saf plastikten üretilen filamentler de bulunmaktadır.

Filamentler Nasıl Üretilir?

Filamentler yaklaşık 15 metre uzunluğunda üretim hattı olan endüstriyel cihazlarda üretilmektedir. Bu hat içerisinde filament granüllerinin eridiği bir bölüm bulunmaktadır. İlk öncelikle bu bölümde filament granülleri erir ve yarı katı bir şekilde itici görevi gören miller ile bir bol içerisinde ileri doğru itilirler.

Daha sonra bu yarı katı filament granülleri, blok ucunda bulunan ve nozzle ( baskı memesi ) adı verilen silindir bir kalıptan dışarı itilirler. Erime işlemi sırasında yaklaşık 190 ile 250 santigrat sıcaklıklara çıkarılarak üretilen filamentler, nozzle’dan dışarı çıktıkları zaman ortamdaki düşük sıcaklık ile karşılaşırlar. Burada filamenler, soğuması için genelde su havuzlarından geçirilir. Hava soğutmalı sistemler kullanılarak üretilen sistemler de mevcuttur. Filamentler üretilirken istenilen çaplarda olmaları ve sonrasında çekme olmaması için üretim esnasında gerdirme makaraları ile gerdirilir. Bu ileride filamentlerin çekmesini ve çarpılmasını engellemek içindir.

Filamentler Neden Hurda Olur?

Filamentler birçok nedenden dolayı hurda olabilir. Bunları şöyle sıralayabiliriz;

 • Üretim aşamasında deneme yaparken yada hatalı üretim sırasında hurda olabilir.
 • Filamentler hatalı ambalaj nedeniyle tüketiciye ulaşmadan hurda olabilirler.
 • Filamentler güneş ışığına direk maruz kalırsa yada nemli ortamlarda kalırlarsa kullanılamaz hale gelebilir.
 • Kaliteli filamentlere sahip kullanıcılar yanlış model baskısı sırasında kullandıkları kadarki filament hurda olmaktadır.
 • 3 Boyutlu Yazıcıların elektrik kesintilerine karşı uygulamada bir koruması bulunmamaktadır. Bu yüzden elektrik kesintisi olduğu zaman UPS yada jeneratör kullanılmaz ise yazıcı durur ve elektrik geldiğinde tekrar sıfırdan üretim başlar. Bu yüzden elektrik kesintisi olduğu ana kadar ki kısım hurda olur.
 • Hatalı hammade ile üretim yapılması filamentin hurda olmasına neden olmaktadır.
 • Müşterilerin son anda vazgeçmesi üretilmiş olan filamenti hurda hale getirir.
 • Müşterinin yada üreticinin farklı hammade ile üretim talep etmesi yanlış filament seçimi filamenti hurda hale getirir.
 • Her 3 Boyutlu Yazıcı her filamenti işleyemez. Özellikle ABS’de yaşanan baskı sorunları nedeniyle filamentler hurda olmaktadır.
 • Üretilen ve daha sonrasında çok yer kapladığı için çöpe atılan prototipler.

Görüldüğü üzere birçok nedenden dolayı filamentler çöpe atılmaktadır. Bizlerde bu durumların ilerleyen yıllarda daha fazla 3 Boyutlu Yazıcı kullanımıyla artacağını ön gördük. Bu nedenle Masaüstü Filament Ekstrüzyon Makinesini üretmeyi hedefledik. KOSGEB desteği ile üretmiş olduğumuz cihazımız birçok kullanıcı için gayet makul fiyatlar ile satışa sunulmuştur.

Neden Biz?

SKYNET Markamız ile üretmiş olduğumuz Masaüstü Filament Ekstrüzyon makinemiz birçok özelliği ile benzerlerinden farklıdır. Uzun süren Ar-Ge çalışmalarımız ve yaptığımız fizibilite çalışmalarımız ile bu zorlu süreci tamamladık. Tamamı yerli imkanlar ile üretilmiş olan cihazımız ile herkes kendi evinde, ofisinde, laboratuvarında filament üretimi yapabilecektir.

Kimlerin Kullanımına Uygundur?

Endüstriyel tip filament ekstrüzyon makinesini herkes bütçe nedeniyle alamayabilir. Yaklaşık 15 metre uzunluğunda bir alana ihtiyacınız olması gerektiği için bu endüstriyel tip filament ekstrüzyon makinesini kullanmakta pek mümkün değildir. Bizler çok fazla yer kaplamayan bu cihazımız ile öğrencilerin, öğretmenlerin, akademisyenlerin, ar-ge çalışanlarının bulundukları ortamlarda rahatça filament üretebilmelerini sağlıyoruz. Cihazımız şehir elektriği ile çalıştığı için sanayi elektriğine ihtiyacınız bulunmamaktadır.

Cihazımızın Öne Çıkan Özellikleri

Üretmiş olduğumuz ve telif hakları ile korunan cihazımız yurt dışında da satılan birçok rakibinden öne çıkmaktadır. Bu özelliklerin bazılarını şu şekilde sıralamak mümkündür.

 • Şehir elektriği ile çalışmaktadır.
 • Bünyesinde bulunan sigorta ile devreden geçen akımın belli bir değerin üstüne çıkmasını engelleyerek sistemde kullanılan elektrik – elektronik bileşenleri korur.
 • Cihazımızda hem giriş bölümünde hemde çıkış bölümünde bulunan gelişmiş ısıtma sistemi ile istenilen ergime sıcaklığına çok hızlı ulaşma imkanı verir.
 • Cihazımız tamamen kapalı bir gövde sistemine sahiptir. Bu sayede cihazımız benzerlerinden farklı olarak ergime işlemini cihazın içerisinde yapmaktadır. Diğer cihazlarda granül ergimesi dışarıda olmaktadır ve cihazın kullanımı sırasında ortama koku çıkmaktadır. Bizim cihazımızda ise bu koku cihazda bulunan güçlü emişe sahip fan ile emilip dışarı atılmaktadır.
 • Cihazımız ile beraber 3 metre uzunluğunda akordiyon boru gelmektedir. Bu boru cihazımızın arkasında bulunan çıkış fanına akılıp cihazın içinde ki erimeyle ortaya çıkan kokuları dışarı atmanızda fayda sağlamaktadır.
 • Cihazımız tamamen yerli imkanlar ile üretilmiş olup diğer cihazlar gibi 1 yıl değil 2 yıl garantilidir.
 • Cihazımız istenmeyen durumlarda ani durdurmayı gerçekleştirmek için ” Acil Durdurma Butonuna ” sahiptir. Bu da emniyet açısından olmazsa olmaz bir durumdur.

Not: Cihazımız ile ilgili sormak her türlü sorulara 0212 652 25 55 – 0553 377 29 28 numaralı telefonlardan bizlere ulaştırabilirsiniz.