Modern Meadow Çığır Açan 3D Bio Baskılı Deri Geliştiriyor

Andras Forgacs bu konuda ”Başlangıçta Modern Meadow fikri hayvansal ürünlerin hayvanlar olmadan üretilmesi üzerineydi” dedi. Forgacs, yeni bio-baskı mücizesini yaratan Modern Meadow şirketinin kurucusu ve CEO’su. Firma fermente kolajenden bio-baskılı deri üretti. Şirket yeni ürettiği bu bio-baskılı deriye Zoa adını verdi.

Modern Meadow deri basmak için çeşitli yollar denedi. İlk olarak laboratuvar ortamında deri hücrelerini büyütmeye çalıştılar. Bunun ardından kolajenleri fermente etme yolunu denediler. Bu fermantasyon işleminden elde edilen malzeme ise deriye benzer bir yapıda.

Firma aslında bio-baskılı yiyecek üretmek için kurulmuş fakat diğer yandan tekstil ve deri sektörüne de ilgi duymuş. Şirketin ortaya çıkardığı metod ile ürettiği deri, özellikleri bakımından istenen seviyede. Geliştirdikleri sistem sayesinde üretilen derinin ağırlığı, mukavemeti, elastikiyeti ve hava alışverişi ayarlanabiliyor. Modern Meadow’un geliri ise 53.5 milyon $’a ulaşmış durumda. Bu paranın içerisinde Horizon Ventures ve Iconiq Capital’ın 2016’da yaptıkları 40 milyon $’lık yatırım da bulunuyor.

Bio-baskılı Hayvansal Ürünler

Deri, modanın yanında mobilya ve aksesuar sektörlerinde de sıkça kullanılan bir materyal. Deri sektörü dünya genelinde 100 milyar $’lık bir büyüklüğe sahip. Yeni geliştirilen bu metodun sağladığı avantajlar ile geleneksel arz zincirini bozacağı öngörülüyor. Buradaki sebeplerden biri ortaya çıkan ürünün daha az maliyetli olması ve firenin ortaya çıkmaması.

Şirket CCO’su Suzzanne Lee bu konuda ”Bir tasarımcı olarak beni en çok heyecanlandıran şey, bu teknolojinin izin verdiği yaratıcılık. Bu teknoloji size yeni şeyler yaratmak için yeni yollar sunuyor. Dokular, ağırlıklar, mukavemet, elastikiyet ve havalandırma gibi konularda bu güne kadar hiçbir zaman bu kadar farklılık yaratılmadı. Bu teknoloji sayesinde tasarımlar yapılırken artık çok daha geniş bir bakış açısı yakalamak mümkün.