Mühendisler 3D Baskı İle Bisiklet Köprüsü Üretiyor

Hollanda’daki Eindhoven Üniversitesi’nden mühendisler, beton 3D baskı teknolojisini kullanarak dünyanın ilk bisiklet köprüsünü inşa edecekler. Üniversite, bir inşa platformu ve robotiklerin yardımı ile geçtiğimiz hafta köprünün yapımına başladı. 8 metre uzunluğunda üretilecek olan köprü, 800’den fazla beton ve harç katmanı kullanılarak inşa edilecek.

Üniversite köprüyü Gemeert şehrinde inşa ediyor. Köprü, şehirdeki yerel sembollerden biri olan Lady of Gemert heykelinin yanına yapılacak. Köprülerde en önemli konulardan biri yük taşıma kapasitesi. Bu konuda çevredeki kişilerin 3D baskı ile yapılacak köprünün dayanıklılığı konusunda şüpheleri var. Fakat köprüyü üretecek ekibe göre sağlamlık konusunda endişe edecek bir durum yok. Araştırmacılar aynı zamanda köprünün ölçeklendirilmiş bir modelini test ettiler.

İnşaatta Giderek Büyüyen 3D Baskı Pazarı

İnşaat sektöründe 3D baskı teknolojisine olan ilginin artması sürpriz değil. Yeni tenkolojiler sayesinde köprü inşa edilirken yoğun hazırlıklara, veya çalışanların üzerinde yürümesi için yapılan iskelelere ihtiyaç yok. Ek olarak, çalışanlar daha az güç kullanarak oldukları yerden işlerini yapabiliyorlar. Bu yöntemin bir diğer yararı da ucuz ve sürdürülebilir materyallerin kullanılması. Düşük materyal maliyeti robotikler ve diğer makinelere ödenecek ücretleri da etkileyecek.

Tüm bu avantajlara rağmen bir çok uzman, 3D baskı teknolojisinin insanları işlerinden edeceğini düşünüyor. Ancak mühendisler bu teknolojinin inşaat işçilerine çok büyük bir tehdit oluşturmadığı görüşünde. Onların düşüncesine göre bu robotları kontrol etmek için insan gücüne ihtiyaç var ve işçiler bu konuda eğitilebilir. Eğitim konusundaki ilerleme ile ileride mekanik olarak çıkabilecek sorunların üstesinden gelinebilir.

İşçilerin robotikleri yönetirken çok farklı amaçları ve görevleri olabilir. Bunların arasında çimentonun makineye uygun şekilde hazırlanması, programlanması ve inşaat için hazırlanması gibi adımlar bulunuyor. Bazı işler gereksiz hale gelse dahi bu, yeni fırsatların ortaya çıkmayacağı anlamına gelmiyor. Eindhoven Üniversitesi genel olarak bu teknolojinin geleceği konusunda iyimser.