Mühendisler Cerrahi Ameliyatlara Yardım İçin 3D Yazıcı Kullanacak

Bir mühendis ekibi ve pediatrik ortopedi cerrahları, 9 ve 16 yaş arası çocuklarda görülen kalça rahatsızlıkları için yapılan ameliyatların süresini kısaltmak ve cerrahları bu konuda eğitmek için 3 D baskıları kullanıyor. Araştırmacılara göre cerrahlar 3 D yazıcılar ile hastanın kalça problemine benzer çıktılar alarak, ameliyat süresini yüzde 25 kısaltabiliyorlar.

Kaliforniya San Diego Üniversitesi’nden biyomühendisler ve Rady Çocuk Hastanesi doktorlarından oluşan bir ekip, bulgularını Çocuk Ortopedi Dergisi’nin yakın tarihli sayısında paylaştı.

Rady Children’s ve UC San Diego’daki pediatrik ortopedik cerrah Dr Vidyadhar Upasani bu konuda “3 D modellerde pratik yapmak çok önemli” dedi.

Bu çalışmada, Upasani toplam 10 hasta ameliyat etti. Beş hasta için, ameliyatları 3D baskılı modeller kullanarak planladı. Diğer beşini planlamak için modeller kullanmadı. Buna ek olarak iki cerrah, model kullanmadan beş hastadan oluşan farklı bir grupta ameliyat yaptı. Upasani’nin 3D baskılı modelleri kullandığı grupta, diğer kontrol grubuna kıyasla ameliyatlar 38-45 dakika daha kısa sürdü. Araştırmacılar, bu zaman tasarrufunun, aynı zamanda ameliyat başına en az 2700 dolarlık maliyet tasarrufu anlamına da geldiğini söyledi. Buna karşılık, bir defalık maliyetle yaklaşık 2200 dolarlık bir 3D yazıcı satın aldıktan sonra, hekimler her ameliyat için yaklaşık 10 dolarlık bir model oluşturabilir.

Ortaya çıkan olumlu sonuçlardan sonra Rady Children’s ortopedi departmanı kendi 3 D yazıcısını satın aldı. Upasani bu konuda ”3 D modellerin çok faydalı olduğunu gördüm ve bundan sonra ameliyatları onsuz planlamak zor” dedi.

Kalça problemleri her yıl ABD’de 100.000 çocuktan 11’ini etkiliyor

Kaynak