Nano-Selülozu Besleyici Öğünler Haline Getiren 3D Yazıcı

Hebrew Üniversitesi’nden iki araştırmacı, 3D yazıcı teknolojisi ile nano-selülozdan bütün bir öğün yemeği üretmeyi başardıklarını iddia ediyorlar. Bu öğünler aynı zamanda da kalorisiz.

3D olarak basılmış yiyeceğe ihtiyacınız var mı? Hayır. İstiyor musunuz? Hayır. Şirketler para kazanmak için bu konsepti kullanmaya devam edecek mi? Tabii ki evet. Peki bu zaten olacak ise, neden takip etmeyelim? 3D olarak üretilmiş pizzadan, 3D olarak üretilmiş şekerlere kadar bu gelişmeler süremeye devam edecek.

Bazı 3D baskı yenilikçileri kullanıcıların bir yiyecek üretmek için gereken tüm vitamin, mineral vb. malzemeleri kesin bir ölçüde yerleştirebileceği ileri teknolojiler üzerinde çalışıyor. Bu yol bazı açılardan pratiklik de yaratabilir.

3D olarak üretilmiş yiyecekler aynı zamanda çiğneme zorluğu çeken genellikle yaşlı kişiler için çözüm olarak da düşünülüyor. (Veya makarnasını farklı şekillerde üretmek isteyenler için de olabilir.)

Bu konudaki son haber İsrail’den geldi. İsrail’deki Hebrew Üniversitesi’nden iki araştırmacı, yeni bir 3D yiyecek basma teknolojisi geliştirdiklerini ve bu yöntem ile bütün bir besleyici öğünün basılabileceğini belirtiyorlar.

İkili şu ana kadar sadece bir hamur ürettiler (bunu daha önce BeeHex gibi şirketler başarmıştı). Fakat onların düşüncesine göre yaptıkları ile gastronomi alanında daha geniş ihtimallerin ortaya çıkması mümkün.

Bu iki araştırmacı biri Prof. Oded Shoseyov diğeri de Prof. Ido Braslavsky. İki profesör de Hebrew Üniveristesi bünyesindeki Robert H. Smith Tarım, Yiyecek ve Çevre Fakültesi’nde görevli. İkili aynı zamanda 3D yiyecek basma çabalarında üniversite bünyesindeki bir teknoloji transfer şirketi olan Yissum Araştırma ve Geliştirme Şirketi’nde çalışıyorlar.

Araştırmacılar, 3 boyutlu baskı malzemesi olarak kalori içermeyen doğal bir lif olan nano-selülozu seçmişler. İkilinin yıllar süren araştırmalarına göre bu lif, kolayca enzimler tarafından parçalanabiliyor.

Shoseyov ve Braslavsky, bu sindirilebilir malzemeyi plastik filament gibi bir makara etrafında sarmak yerine protein, karbonhidrat, yağ, antioksidanlar ve vitaminler ile birlikte kartuşlara koyacaklar.

3D yazıcı, bilgisayar komutlarıyla bu kartuşlarda formsuz halde duran yiyecekleri, bir lazer yardımı ile ısıtacak ve şekillendirecek.

Bu ısı uygulandığında nano-selüloz öğünü bağlayacak ve aynı zamanda bu ısı 3D olarak üretilmiş yiyeceği fırınlanmış, ızgaralanmış veya kızartılmış hale getirecek. Araştırmacılara göre bu yöntem sayesinde sentetik yiyeceklerin tadı aynı geleneksel öğünlere benzeyecek.

Burada şu soru akıllara geliyor: ”Neden 3D basılı yiyeceğe ihtiyaç var?”. Hebrew Üniversitesi profesörlerinin düşüncesine göre bu teknoloji, glutensiz beslenenler, vejeteryanlar, veganlar, diyabetikler, atletler ve diğer bir çok farklı alandaki yemeğine dikkat eden kişiler için çok önemli olabilir.

Araştırmacılar şu anda patente bekleyen bu 3D yazıcı işlemi ile ilgili yatırımcılarla görüşme halinde. Hedeflerinde bu teknolojiyi ticari hale getirmek var. Eğer her şey planlandığı şekilde giderse, bir kaç yıl içerisinde 3D olarak üretilmiş yiyecekleri restoranlarda, beş yıl içerisinde ise evlerin mutfaklarında görebiliriz.