Öldürücü Mikrodronlar, Distopik Gelecek ve Otonom Silah Tartışmaları

Öldürücü Mikrodronlar

Bu hafta uzmanların katıldığı BM’nin Cenevre’deki merkezinde gerçekleşen Konvansiyonel Silahlar Konferansı’nda, öldürücü mikro dronlar, öldürücü otonom silah sistemleri konuşuldu. Katil Robotları Durdur isimli organizasyonlar, BM’ye baskı yaparak otonom silahlara karşı düzenlemeler getirilmesini istiyor. Bu baskının olması güzel çünkü bu sayede gelecekteki robotlar ve üreticileri düzenlemelere göre hareket edebilir.

Bununla birlikte hafta sonunda otonom silahlar ile ilgili yapılan konferansta bu silahların tehlikelerini anlatan bir sunum yapıldı. ”Slaughterbots” adı verilen ve Elon Musk’ın Future of Life Institute’u ile beraber kombine edilen video ve grafiklerde, olması mümkün görünen korkutucu bir senaryo işlendi: Yakın gelecekte otonom patlayıcı taşıyan ve binlerce insanı öldürebilecek mikrodronlar.

Rahatsız edici içeriğinden dolayı videoyu buraya yerleştirmedik ancak izlemek isteyenler Future of Life websitesinden ulaşabilir.

Öte yandan Rusya’nın BM temsilcisi CCW toplantısında öldürücü otonom silahlar hakkında endişeli olmadığını ve şuan korkacak bir durumun bulunmadığını belirtti. Ancak yapılan film, otonom silahlara çok yakın olduğumuzu gözler önüne seriyor. Film, hali hazırda üretilmiş olan bazı teknolojilerin yanlış kullanımla birleştirildiğinde ne kadar tehlikeli olabileceğini gösteriyor.