Polonya’lı Glaze, Kişiselleştirilebilir 3D Protezler Yaratacak

Açıkçası bir uzvun eksik olması çok kolay değil. Protezleri kullanmak dahi çoğu zaman farklı işleri yapmakta zorlukların yaşanmasına sebep olabiliyor. Şu günlerde 3D olarak basılmış protezleri daha çok duymaya başladık. Tabi burada geleneksel protez piyasasının büyüklüğünün de limitli olduğunu unutmamak gerekir. GE yazılım mühendisi ve kar amacı gütmeyen kuruluş Handsmith’in kurucusu Lyman Connor, karşılaştığı protez elli bir çocuğa yardım etmek için biyonik el konusunda çalışmalar yürüttü. Buna benzer bir diğer olay da Polonya merkezli Glaze’de gerçekleşti. Glaze firması tek kolu olan birinden ilham alarak, onlar için ”harika işler” yapmak konusunda çalışmalara başladı. Firma kurucusu Franek Kosch bu konuda şunları söyledi:

”Burada şaşırtıcı olan, bizim kol protezimizin teknisyenler tarafından değil, tasarımcılar tarafından tasarlanmış olması, SLS ile basılmış olması ve normal boyacılar tarafından değil, sanatçılar tarafından bitirilmiş olması”

Glaze’in inancına göre amputeler kendilerinden utanmak yerine, içlerinde bulundukları durumu avantaja çevirebilirler. Şirket, 3D baskı teknolojisi ile yarattığı kol protezlerinin kişiselleştirilebilir olduğunu ve herkesin kendisine özel protez yapabileceğini vurguluyor.

Glaze websitesinde yer alan ifadede, ”Bir kolun eksik olması utanılacak bir şey değil. Aksine kendinizi ve stilinizi gösterebileceğiniz bir fırsat. Kısacası, kendinizi baştan yaratmak” denildi.

Herşey Glaze CEO’su Grzegorz Kosch’un, Master Chef TV programının Polonya versiyonunda yarışmacı olan ve sağ kolunu bir gece kız arkadaşını tacizden korumaya çalışırken kaybeden Piotr Sajdak’ın hikayesini duymasıyla başladı. Şansına kız arkadaşına bir şey olmadı fakat Sajdak, bu olayda bir kolunu kaybetti. Ama bu durum onu durduramadı. Sajdak’ın aktif bir şekilde hayat tarzını devam ettirmeye çalışması, Glaze için bir esin kaynağı oldu ve ortaya Glaze Prosthetic firması çıktı.

Glaze firmasının hedefi, tümüyle kişiselleştirilebilen ve amputeler tarafından tasarlanabilen protez kolların yaratılması ve bunun aynı zamanda geleneksel renk seçenekleri ile beraber sunulması. Fakat şirket bir adım daha öteye giderek, kişilerin 3D protezlerin şekli konusunda karar vermelerine olanak sağlıyor. Firma aynı zamanda yüksek teknoloji aksesuarlar konusunda olabilecek fikirlere de açık.

Kosch bu konuda ”Bizim spor, aşçılık, dans, yüzme vb. gibi faaliyetlerle ilgilenler için uygun çözümlerimiz var. Çevremizde çok farklı alanlara ilgi duyan ampute kişilerle karşılaşıyoruz, ve onlara kendilerini geliştirmesi için gereken tüm yardımı göstermek istiyoruz. Glaze ile tüm bu kişiler, hem kullanışlı bir araç elde ediyorlar ve hayatlarını daha iyi hale getirmek için özgüven kazanıyorlar. Sonuçta, Iron Man ve Batman’i süper kahramanlar yapan şey, yüksek teknolojili ekipmanları’‘ dedi.

Bunlar kesinlikle süper kahramanlar için üretilmiş protez kollardır. Şirket aynı zamanda telefon bölmeleri ve hopalörleri de olan protez kollar üretiyor. Firma, bir yüzgeç elli veya gerçek bir dövmeye sahip protez kol bile üretebiliyor. Glaze’e göre 3D olarak üretilmiş kollarda limit, amputelerin hayal güçleri.

Şirket, müşterilerinin protezlerde istedikleri her türlü seçimi yapabilmelerini ve sevdikleri şeyleri uygulayabilmelerini sağlamak istiyor. Tasarlanan uzuvlar onların sadece fiziksel ihtiyaçlarını değil, aynı zamanda mental ihtiyaçlarını da karşılayacak. 3D olarak üretilmiş protezler basit ve modern bir yapıda üretilmiş olduğundan, kullanışlı fonksiyonları yerine getirecek.Şirket, müşterilerinin protezlerde istedikleri her türlü seçimi yapabilmelerini ve sevdikleri şeyleri uygulayabilmelerini sağlamak istiyor. Tasarlanan uzuvlar onların sadece fiziksel ihtiyaçlarını değil, aynı zamanda mental ihtiyaçlarını da karşılayacak. 3D olarak üretilmiş protezler basit ve modern bir yapıda üretilmiş olduğundan, kullanışlı fonksiyonları yerine getirecek.