PolyMaker, 3D Yazıcı Filamentini Koruyacak POLYBOX’u Üretti

3D yazıcı endüstrisinde her geçen gün yeni materyallerin kullanılmaya başlanması ile birlikte, bu materyallerin saklanması ve korunması için farklı yollar aranmaya başlandı. Bu materyallerin karşılaştığı en büyük problem, bulundukları ortam içerisinde bulunan nemin materyal içerisine yerleşmesi. PVA gibi higroskopik materyaller nemli bölgelerde çok fazla etki altında kalabiliyor. Yeni üretilen PolyBox ise filamentleri korumak için kapalı ve kuru bir ortam sağlıyor. Böylece filamentler çevresel faktörlerden etkilenmiyor.

Filament içerisine işlemiş olan nem, tutarsız ekstrüzyon, zayıf yüzey kalitesi ve zayıf katman yapışması gibi bir çok farklı soruna sebep olabilir. Nem düzeyinin yüzde 20’den yüksek olduğu yerlerde nem, filament içeriğinde bulunan polimer bağların içerisine işleyerek, filament formuna zarar verebilir. Filament sıcak tabla üzerine aktıktan sonra içerisindeki nem genişler ve filament yüzeyinde yırtılmalara sebep olur. Bu sorundan dolayı katmanlar arasında baloncuklar ve dalgalı bir yüzey ortaya çıkıyor. ABS, Polycarbonate ve PLA gibi materyaller de higroskopik olsalar da PVA, Naylon ve PolySmooth gibi materyaller neme karşı daha hassaslar.

PolyBox, filamentler için kuru havalı bir ortam yaratarak baskılarınız için gereken kaliteyi başlangıçtan son ana kadar korumak için tasarlanmış. PolyBox aynı zamanda 150cm uzunluğunda bir boru tüp ile beraber geliyor. Bu sayede filament kutu içerisinde ekstrudere kadar olan mesafede de korunmuş oluyor. PolyBox’ta bulunan 6 adet filament çıkış noktası sayesinde yazıcınızın filament giriş noktasına göre konumlandırma yapmanız mümkün.

PolyBox, tabanına yerleştirilen kurutucu torbalarıyla filamentler için gereken ortamı sağlıyor. Bu ucuz çözüm ile filamentlerinizi kuru ve nemsiz bir ortamda saklayabilirsiniz. Kurutucu torbalarını da maksimum su tutma kapasitelerine ulaştıktan sonra değiştirebilirsiniz. PolyBox içerisine 2 adet 1’er kiloluk filament veya endüstriyel kullanım için 1 adet 3 kiloluk filament yerleştirilebiliyor. PolyBox’un ön kısmına yerleştirilen ekran ile kutu içerisinde bulunan nem miktarını takip etmek mümkün.

PolyBox, 3D baskı filamentleri için ortaya çıkan ve büyüyen sorunlar için basit bir çözüm. Bakalım gelecekte filamentleri korumak daha farklı teknolojiler ortaya çıkacak mı?