Robotlar Dünyayı Ele Geçirirse İnsanlar İçin Beş Yeni İş Kolu

Robotların ilerleyen yıllarda elimizdeki işleri alacağına dair senaryoları duymuşsunuzdur. Ve bunun gerçekleşmesi ile gelecek jenerasyonların elinde hobilerini ve yaratıcılıklarını sürdürmeleri için bolca zamanları olacak. Bu süre boyunca robot arkadaşlarımız, dünyadaki işleyişin devam etmesi için gereken işlerin aslan payını yerine getirecek.

Bunların çoğu tabi ki doğru, robotlar bazı sektörlerde iş gücünün büyük bölümünü ellerine alacaklar. Yani uzak olmayan bir gelecekte garson, taksi şöförü veya telefonun diğer ucunda size bir şeyler satmak isteyen bir robotla karşılaşmanız mümkün.

Fakat robotların işlerimizi ellerimizden alması, bu işlerde çalışan kişileri ilgilendiriyor. Fakat diğer yandan robotik endüstrisinin büyümesi, iş pazarını da büyütebilir ve şuana kadar görülmemiş yeni iş kolları ortaya çıkabilir.

Araştırmacılar tüketici robot pazarı ile yaptıkları araştırmalarda, 2025 yılı itibariyle pazarın 33 milyar $’a ulaşacağını düşünüyorlar. Robotlar ve insanlar arasındaki ilişkileri anlamak konusuna değinen uzmanlar, sosyal robotlar ve insanlar arasındaki uyum üzerinde duruyor. Bu robotlar direk olarak insanlarla etkileşim içerisinde olacaklar.

Aynı zamanda bu ilişkiler birçok pazarı etkileyecek ve yeni iş kolları da bunun sonucunda ortaya çıkacak. Buradaki en önemli nokta, gelecekteki bu pazarların rekabetsiz olmayacağı gerçeği. Geçmişte de olduğu gibi, insanlar duruma uyum sağlayacak ve yeni fırsatlar ortaya çıkaracak. İşte eğer robotlar dünyada söz sahibi olursa ortaya çıkabilecek yeni iş kolları.

1. Robot Muzik Öğretmeni

Bazı şirketler robotların fabrika fonksiyonlarından daha öteye gitmeleri için bazı yazılım ve uygulamalar üzerinde çalışıyor. Bu aynı zamanda şarkı söyleme ve dans fonksiyonları ekleme, dil fonksiyonları ekleme veya yemek pişirme fonksiyonları ekleme gibi özellikleri içeriyor. Softbank’in sosyal robotu Pepper (ABD ve İngiltere’de hit olmuş durumda), hali hazırda şarkı söylüyor ve sahibini eğlendirmek için farklı dans hareketleri yapıyor.

Bu ek işlevselliklerin yanında, insanlar için daha gelişmiş performans gösterecek yazılım ve donanımların geliştirilmesini sağlayacak yeni iş piyasaları ortaya çıkacak.

2. Robot Plastik Cerrah

Tabi ki her iyi robot kişiselleştirilebilir. Bu durumda farklı şirketler, insanları kendi robotlarına daha güçlü uzuvlar veya işlemciler yerleştirmelerini sağlayabilir.

İnsanlar zaten egzersiz, makyaj ve hatta daha da öte plastik cerrahi operasyonları yaparak, bazı fiziksel özelliklerini daha iyi hale getirebiliyorlar. İnsanlar kendi sosyal robotlarıyla daha güçlü bağlar kurdukça, robotlar için kişiselleştirme çözümleri sunan şirketlere olan talep artacaktır.

Bluefrogrobotics’in yeni sosyal robotu ”Buddy” bu opsiyonu sunuyor. Bu robot firma tarafından sağlanan sürekli güncelleme desteği ile kullanıcının sürekli memnuniyetini hedefliyor.

3. Robot Hemşire

İnsanlar gibi robotlar da normal bir şekilde çalışmaları için düzenli olarak ”sağlık kontrolleri” ve periyodik check-up’lar yaptırmalı. Robot teknisyenlerinin hali hazırda büyüyen bir sektörde çeşitli kariyer adımlarını atma şansın var. Sosyal robot devriminin gerçekleşmesi ile birlikte, bazı robot ”hemşirelerine” ihtiyaç olacak ve bu kişiler genel olarak pazarın tümüne hitap edecek.

4. Robot Seyahat Acenteleri

İnsanların robotlarını kendileri ile beraber seyahate götürme şansları olacak. Bu durum robotları ile güçlü bir bağ oluşturmuş kişiler için daha uygun görünüyor. Bunun için çocukların oyun arkadaşı olan ve dünya genelinde bulunabilen PLEO örnek olarak verilebilir.

Aynı insanlar gibi robotlar da bazı yerleri dolaşmak isteyebilir ve bu sektör üzerine yoğunlaşmış şirketler ortaya çıkabilir. Böyle bir durumda robotlar için insanların evlerinin çevresinde bazı depolar, şarj ve tamir yerleri ortaya çıkabilir.

5. En İyi Robot Şovu İçin Organizatörler ve Jüri Üyeleri

Araştırmalara göre insanlar evcil hayvanlarıyla veya arabalarıyla, bunları kendilerinin bir uzantısı olarak gördüklerinden dolayı bir bağ oluşturdukları sonucu ortaya çıkmış. Bazı örneklerde bu evcil hayvanlar veya arabalar bir statü sembolü haline gelmiş. Akademisyenler, yakın gelecekte robotların “genişletilmiş benliğimiz” in bir parçası haline gelebileceğini iddia ediyorlar. Bu durum evcil hayvanlar ve arabalarla oluşturduğumuz ilişkiye benzer.

İnsanlar kendi eğittikleri kedileri veya köpekleri bazı şovlara götürürken, bunun bir benzerini de robotların yarıştığı bir şovda görmek mümkün olabilir. Bu tür şovların yapılmasını sağlayacak şirketler de, robot sahiplerine robotlarını sergilemeleri için bir fırsat sunabilir.