SOLIDWORKS CAM 2018’deki Yenilikler

SOLIDWORKS World 2017’de Design-to-Manufacturing çözümünün bir parçası olan SOLIDWORKS CAM’ın eklendiğini duyuruldu. O zamandan beri, SOLIDWORKS CAM kurulum ve testleri devam ediyor. Bilindiği üzere, SOLIDWORKS CAM CAMWorks® tarafından destekleniyor ve Nisan ayında beta sürümü de paylaşıldı. Temmuz ayından bu yana beta sürümünden 2018 tam sürümü için geribildirim alındı.

Kullanıcılar tarafından yapılan tüm geri bildirim ve testlerden büyük yarar gören bu sürüm heyecan verici. Kullanıcıların geri bildirimi olmadan bu kadar fazla gelişmeyi kısa sürede başarmak pek olası değil gibi görünüyor. Şimdi SOLIDWORKS CAM 2018’in bazı temel özelliklerine bir göz atalım.

Özellik Tanıma

 

Günümüzdeki tüm SOLIDWORKS kullanıcıları, özellikleri günlük olarak kullanırlar. Kullanıcılar hem yeni jenerasyon ürünler tasarlarken, hem de dünya genelindeki diğer kullanıcılar ile iletişim halinde dökümantasyon yaparken, tüm gün boyunca bu özelliklere dalmış bir şekilde çalışırlar. SOLIDWORKS CAM, özellik tabanlı bir CAM sistemidir; Bunun anlamı da katı modelden makineye kadar olan tüm özelliklerin tanımlanmış olduğudur. Bu özellikler hem yerel SOLİDWORKS parçaları üzerinde, hemde içeri aktarılmış parçalar üzerinde kullanılabilir.

SOLIDWORKS CAM içinde özellikler yaratmanın iki yolu var: Otomatik ve Etkileşimli. Automatic sizin için otomatik olarak prizmatik özellikler bulacak ve yaratacaktır. Bu, programlama işlemi sırasında zaman kazandırabilir. Kenarları, yüzleri veya eskizleri kullanarak herhangi bir özelliği interaktif olarak tanımlamak için tam esnekliğe sahip olursunuz. Bu esneklik, modelde değişiklik yapıldığında güncellenen parametrik özellikleri hızlı ve kolay bir şekilde oluşturmanıza olanak tanır.

Kurallara Dayalı İşleme

1995 yılından bu yana tasarımcıların ve mühendislerin tasarımlarına bazı kurallar koymalarında patlama olduğu görüldü. Bu kurallar çok basit olabildiği gibi, API veya konfigürasyonlar ile daha komplike olabilir. Bu durum bir şirketteki mühendislerin daha önce hiç olmadığı kadar tasarımlarına odaklanmalarına yardımcı olur.

SOLIDWORKS CAM, aynı bu tasarımcıların yaptığı gibi kurallar üzerine kurulu. SOLIDWORKS CAM’da tanımlanan özelliklerle, otomatik olarak stratejiler oluşturabilir, alet seçebilir, besleme / hız ayarlayabilir, desenleri, kesim derinliğini ve bu özelliği işlemek için gereken tüm seçenekleri ayarlayabiliriz. Bu kurallar tasarım veya işleme gereksinimleriniz değiştikçe anında değiştirilebilir. Kurallar SQLite’da, bu bilgiyi kuruluşunuzdaki herkesle paylaşmanıza izin veren kullanımı kolay bir arabirim aracılığıyla depolanır. Bu sayede mühendisler imalat sürecinde gereken kuralları ve standart uygulamaları kullanabilir.

Toleransa Dayalı İşleme

Tasarımcılar ve programcılar için Kurallara Dayalı İşleme’nin en büyük avantajı, MBD verilerini SOLIDWORKS parça dosyasında okuma becerisidir. SOLIDWORKS CAM belirli bir parça dosyasındaki toleransları anlayacak ve işleme stratejilerini buna göre değiştirecektir. Bu, programlama sırasında tutarlılığın korunmasına yardımcı olur ve bir 3D modelde önceden oluşturulmuş bilgileri kullanarak zamandan tasarruf sağlar. Süreç, hata şansını ve geleneksel çizimde oluşabilecek boyut eksikliği olasılığını da azaltır.

Yüksek Hızlı İşleme

Şirketlerin CNC ekipmanlarından en iyi şekilde yararlanması önemlidir. Şirketler büyürken, hem kaliteyi korumalı ve parçaları daha hızlı bir şekilde üretmeli. Çoğu işyerinde, bu talepleri karşılamak için farklı derecelerde araç ve ekipman bulunduğunu da bilmek önemli. SOLIDWORKS CAM 2018, CAMWorks tarafından sağlanan VoluMill ™ teknolojisini kullanıyor. Bu bilim tabanlı takım yolu, takım ömrünü uzatırken ve makine aşınmasını azaltarak kullanıcıların çıktılarını artırmasına olanak tanır.

Peki nasıl işliyor? Sır, kesim boyunca sabit takım basıncının korunmasında. Geleneksel yüksek hızlı işleme aletleri kesim boyunca sadece bir sabit ilerleme hız kullanır. Bu durum da takım, parça ve makine üzerinde bir darbe yükü oluşturur. Bu şoklar zamanla ekipman ve aletin aşınmasına neden olur. Burada ise takımın değiştirilmesi ile yük azaltılır, parça üretim hızı artar ve maliyet düşer.