SolidWORKS ile Basit Kemer Zincir Mekanizması Örneği

SolidWORKS ile hareket vererek birçok fiziksel çalışmayı bilgisayar ortamında modellemek mümkün. SolidWORKS güçlü alt yapısı ile fiziksel koşulları bilgisayarda gerçekleştirebilmektedir. Bunlardan biriside Kemer Zincir Mekanizması ( SolidWORKS Belt Chain Mechanism) örneğidir.

Bu örnekte de görüldüğü gibi bir tablamız ve bu tablamızın üzerinde konumlanmış 3 silindir modelimiz bulunmaktadır. Bu silindir modeller birbirlerine kemer / zincir mekanizması ile bağlıdır. SolidWorks sol menüsünde bulunan tasarım ağacında zincir uzunluğu verilmektedir. Ancak bazı modellerde bunun sarı renkte ve uyarı sembolü ile işaretlendiğini göreceksiniz. Bunun nedeni oradaki zincir bir ters dönüş hareketi içinde olmasıdır.

SolidWORKS Kemer / Zincir Mekanizması (Basic Belt Chain Mechanism) komutu ile bu çalışmayı yaparken bazı modellerin, diğer modellere göre ters dönmesi istenilebilir. Eğer bunu yaparsak çalışmamızda sarı renkte uyarı işareti görülecektir. Ben sizler için yukarıdaki örneği yaptım aşağıda sizlerle paylaşıyorum arkadaşlar. Sizlerde bu örnekteki gibi bir benzer çalışmayı yaparak SolidWORKS Kemer / Zincir Mekanizması (Basic Belt Chain Mechanism) komutunu tekrar etmiş olursunuz.