Solidworks İle Geleceğin Otonom Araçları Geliyor

Yarının otomobilleri sürücüsüz olacak. Gelecek tahmin ettiğimizden çok daha hızlı bir şekilde yaklaşıyor. Birleşik Krallık’tan RDM Grubu, yetenekli mühendisleriyle ülkenin ilk otonom araçlarını Solidworks kullanarak tasarlıyor.

Gelecek Geliyor…

Ulaşımın geleceği, daha verimli motorlar yaratmakta veya daha yüksek hızlara çıkmakta değil. Gelecek kendi başına düşünebilen ve aynı zamanda taşıdığı kişileri de koruyabilen araçlar yaratılmasında.

Motorlu araçlardan en büyük isimleri aklınıza getirin. Ford? Jaguar Land Rover? Şansımız var ki bu firmalar da otonom araç teknolojisine yatırım yapanlar arasında. Birleşik Krallık hükümeti ülkedeki firmaları, sürücüsüz araçlar konusunda dünyada bir numara yapmak için gerekli adımları atmaları konusunda cesaretlendiriyor.

Salonlar Yerine Kozalar

İlk göreceğiniz sürücüsüz araç, pencerenizden dışarı baktığınızda gördüğünüz normal araç tasarımlarına benzemeyecek. L-SATS (düşük hızlı otonom ulaşım sistemi), endüstrinin ulaşmak istediği ilk hedef. Bu araçlar küçük kozalara benzeyecek ve insanları kısa mesafeler için taşıma görevi görecek.

BK şehirlerinin yolları Avrupa genelinde en sıkışık olma onuruna sahip. L-SATS araçları ise bu soruna karşı şehir içi ulaşımda bir panzehir olarak görülüyor. Bu araçlar şu ana kadar olan en fütüristik icatlar konumunda ve İngiliz RDM Grubu da bu gelişim ardındaki motor olarak görülüyor.

RDM Grubu Kim?

RDM Grubu 1993 yılında kuruldu. Firma ileriye dönük perspektifinden dolayı otomotiv mühendisliğinde giderek daha bilinir hale geldi. Şu anda üzerinde çalıştıkları bu proje de, onların en büyük ve en heyecan verici işleri konumunda.

Onların düşüncesine göre tekerleği tekrardan icat etmeye ihtiyaç yok. Fakat sürücüsüz koza tipi araçlar ile yapmak istedikleri her şeyi baştan yaratmak. Bu araçlar üzerilerinde bulunan lazerler ve sensörler sayesinde, etraflarında olan her şeye uyum sağlıyorlar. Araçta bulunan yerleşik bilgisayar da gereken hesaplamaları milisaniyeler içerisinde yapıp gereken komutları verebiliyor.

Gece sürüşü mü? Problem değil. RDM Grubu’nun koza tipi araçları, gece görüşü ile donatıldığından dolayı aynı gün ışığında olduğu gibi hareket edebiliyor. Bu araçlar aynı zamanda sıfır emisyon ile çalışıyor. Bu sayede de doğanın korunmasına yardımcı oluyor.

RDM Grubu şu anda bu otonom araçların 40 adetini geliştirmeye devam ediyor. Bunu da Solidworks’ün yardımı ile yapıyor.

SOLIDWORKS Nasıl Yardımcı Oluyor?

Tahmin edebileceğiniz gibi, gerçekten devrim niteliğinde bir ürün oluşturmak çok fazla test, düzeltme ve deneme gerektiriyor. Bu projenin başlangıcından bu yana RDM Grubu, taslakları çıkarmak, tasarımları düzenlemek ve tasarımların gerçek dünyada nasıl hareket edeceğini ve nasıl davranacağını simüle etmek için SOLIDWORKS 3D’yi kullandı. Grup bunu fiziksel prototipler oluşturmak zorunda kalmadan ve tüm işlemleri ekran üzerinde yaparak başardı. Yüzeyleri tamamlamaktan mekanik işlemlere kadar RDM Grubu, Solidworks’ün gücünü kullandı.

RDM Grubu aynı zamanda ürünlerini hayata geçirmek için Warmick Üniversitesi’nin WMG araştırma merkezi ve ARUP and Coventry Üniversitesi ile çalıştı. Solidworks sayesinde tüm taraflar fikirlerini ve ürün bilgilerini sorunsuz, güvenli ve hızlı bir şekilde paylaştılar.

Sırada Ne Var?

Şaşırtıcı olmayan bir şekilde RDM Grubu’nun araçları global olarak ilgi çekti. Avustralya’lı üniversite kampüslerinden Asya tatil parklarına ve Avrupa havaalanlarına kadar bir çok farklı kurum, RDM Grubu’nun sürücüsüz teknolojisinden yararlanmak konusunda heyecan içerisinde.

RDM Grubu halen yaklaşık 35 araçlık bir filo üretiyor ve Milton Keynes çevresinde canlı denemeler yapıyor. Gerçek kullanım denemelerinin Mayıs 2018’de başlaması bekleniyor.