SOLIDWORKS Inspection 2018, 2D ve 3D CAD Dosyaları İçin Destek Ekliyor

SOLIDWORKS Inspection 2018, kullanıcıların mevcut 2D ve 3D CAD dosyalarından yararlanarak kalite kontrol ve dokümantasyon süreçlerini daha da verimli hale getirmelerini sağlar. Ek olarak Solidworks parça ve montajları, şirketlerin kalite departmanlarında daha az çizim yapılması konusunda yardımcı olacak.

Eğer Solidworks parçalarınız ve montajlarınız 3D ek açıklamaları veya Ürün ve Üretim bilgileri içeriyorsa, yeni bir proje yaratıp ihtiyacınız olan tüm bilgileri buraya aktarma şansına sahipsiniz.

Bu işlem 2D (*.slddrw) çizimlere benzer bir şekilde işliyor. Sadece bir kaç küçük adımla projenizi yaratabilir, ve gereken tanımlamaları yapmak için kutucukları işaretleyebilirsiniz. Burada Boyutlar, Notlar, GD & Ts, Delik Öğeleri vb. öğeleri ekleyebilir veya çıkarabilirsiniz.

Otomatik çıkarma moduna ek olarak, Manuel mod da mevcut.

Bir SOLIDWORKS çizimiyle çalışmaya benzer şekilde, özellikler Karakteristik Ağaçta listelenir ve her karakteristik özelliği İşlem, Sınıflandırma, Muayene Yöntemi gibi ilave bilgileri eklemek üzere değiştirebilir veya yeniden düzenleyebilirsiniz.

Denetim projesi tamamlandıktan sonra bir Microsoft® Excel raporu, bir 2D PDF, bir 3D PDF (SOLIDWORKS MBD varsa) veya bir eDrawing dosyası oluşturabilirsiniz.

Solidworks Inspection Standalone’u kullanarak, diğer CAD yazılımlarından 3D dosyaları kendi projenizin içerisine aktarabilirsiniz ve açabilirsiniz. Aşağıdaki biçimler, 2018 SOLIDWORKS Inspection sürümünde desteklenmektedir:

· 3D XML dosyaları
· PTC® ve Creo Parametrik dosyaları
· CATIA® V5 CATPart ve CATProduct dosyaları
· CATIA® V5 CATDraw dosyaları
· AutoCAD® DWG dosyaları

Dosyalar projenin içerisine aktarıldıktan sonra 3D Ürün ve Üretim Bilgisi (PMI’ler), Solidworks Inspection Add-in’i üzerinde bulunan 2D veya 3D CAD dosyasının özelliklerini Smart Extract özelliği kullanılarak okunur.

Çıkarma ayarları belirtildikten sonra, bunları raporunuza eklemek için ayrı özellikleri tıklayabilir veya birden çok karakter seçeilebilen kutuları tıklayabilirsiniz.

Sağ üst köşedeki gezinme ağacı kullanılarak 2D veya 3D dosyanın farklı görünümleri arasında dolaşmak mümkün.

Ayrıca, PDF veya TIFF dosyalarıyla çalışmaya benzer şekilde özellikler balonlanır ve Karakter Listesi’ne eklenir.

Denetim projeniz tamamlandıktan sonra, bir Microsoft® Excel dosyası, 2D PDF veya 3D PDF oluşturabilirsiniz.

2D ve 3D CAD dosyalarının desteği, tüm kalite belgelerinizin oluşturulmasını büyük ölçüde basitleştirir ve PDF veya TIFF dosyaları gibi görüntü tipi belgelerden bilgi çıkarma gereğini ortadan kaldırır ve bu da zaman kazandırır.

Yeni AutoBallooning Aracı

SOLIDWORKS Inspection 2018, düzinelerce yeni zaman kazandıran özelliğe sahiptir. Yeni Smart Extract aracı bunlardan biridir ve Optik Karakter Tanıma (OCR) özelliğini kullanarak bir defada tek bir yere birden fazla karakter çıkartarak kullanıcıların inspection sheet’lerini daha hızlı oluşturmalarını sağlar.

PDF belgesinde aranabilir bir metin katmanı varsa ve Smart Extract özelliğini destekliyorsa, kullanıcılar önceden tanımlı ayarları kullanarak bir kerede çok sayıda özellik çıkarabilirler. Çıkarma kalitesi 2D çizimi oluşturmak için kullanılan yazılıma bağlıdır.

Yeni Özelleştirilebilir Baloon Numbering Özellikleri

Yeni inspection sheet’leri yaratırken, karakteristikleri özelleştirmek isteyebileceğimiz durumlar ortaya çıkabilir. Örnek olarak, 101, 102, 103 vb. gibi spesifik operasyonlardan sonra tüm karakteristiklerin doğrulanmasını isteyebilirsiniz.

Bunu başarmak için balon dizileri artık seçeneklerde oluşturulabilir ve projenin özelliklerine atanabilir. Yeni diziler eklenebilir veya kaldırılabilir ve Sıra Adı ve Başlangıç Değeri özelleştirilebilir.

Kullanıcı tarafından balonlanan özellikler, Komuta Yöneticisi’nde veya karakteristik pencerede seçilen sıraya göre numaralandırılacaktır.

Kullanıcı “Sıra 1” i seçerse, eklenen tüm yeni özellikler 100, 101, 102, … sayılacaktır. Belirli bir dizinin zaten bu özelliklere sahip olması durumunda listenin sonuna yeni bir karakteristik eklenecektir (böyle bir durumda 103 olur).

Diziler değiştirilirse, balon numaraları da buna göre güncellenecektir.

Ayrıca, Karakteristik Sayı alanına çift tıklayarak boşlukları tanımlamak için Karakteristik Şemasındaki karakteristikleri yeniden numaralayabilirsiniz. Altındaki tüm özellikler, buna göre yeniden numaralandırılacaktır.

 

Yeni Balon Sırası veya Özelleştirilebilir Balon Numaralandırması kullanıldığında, kullanıcılar belgelerini kısıtlama olmaksızın hassas bir şekilde balonlaştırabilirler. Daha fazla esneklikle, tam aradıkları konuda bir rapor oluşturabilirler. Bununla birlikte, balon sıralama, balon artışı veya özelleştirilebilir balon numaralandırmasının yanlızca bir projede birbirinden bağımsız olarak kullanılabileceğini unutmayın.