Sony Yeni Aibo Robot Köpeği Hayata Geçiriyor

Sony 18 yıl önce ilk defa ürettiği Aibo robot köpeğini, 11 yıl aradan sonra sonra tekrardan hayata geçiriyor. Sony’nin ürettiği bu yeni model, gelişmiş mekatronikleri ile daha keskin, akıllı ve gerçekçi hale getirildi.

Bu yeni ”eğlence robotu”, daha önce üretilmiş olan ile aynı adı taşıyor, ancak tek farkı küçük harflerle yazılmış olması (aido). Robotun kendisi, Sony tarafından özel olarak tasarlanmış ultra kompakt 1 ve 2 eksenli aktüatörler ile dolu. Bu aktüatörler, aibo’nun toplam 22 eksende hareket etmesini sağlıyor. Bu özellik, orijinal Aibo’ya kıyasla kulak ve kuyruk sallamanın yanı sıra ağız, pençe ve vücut hareketi gibi daha yumuşak ve daha doğal hareketler ortaya çıkmasını sağlıyor.

Bu yeni robot, burnunda bulunan balık gözü kamera ve arkasında bulunan ikinci bir kamera ile donatılmış. Robot üzerinde bulunan sensörler de ses ve görüntülerde kameralarla birlikte çalışarak, sahiplerinin yüzlerini tanıyabiliyor. Eşzamanlı yerelleştirme ve haritalama (SLAM) teknolojisi, aibo’nun çevreye uyum sağlamasına olanak tanıyor.

Bütün bunları kontrol eden ise 64-bit dört çekirdekli bir işlemci. Bu robotun güç tüketimi ise 14 watt olarak gerçekleşti ve pil ömrü de yaklaşık 2 saat oldu.

Sony’nin bünyesindeki Al Robotics Business Group’un kıdemli genel müdür Izumi Kawanishi’ye göre, bu sensörler ve derin öğrenme kombinasyonu ayrıca aibo’nun övgüyü analiz etmesine, gülümsemeleri yorumlamasına ve etkilere cevap vermesine yardımcı oluyor ve bu sayede de “sahipleriyle zamanla büyüyen bir bağ oluşturuyor”.

Bir SIM kart bağlantısı yardımı ile aibo, mobil internet erişimini kullanabiliyor ve Sony’nin isteği ev aletleri ve diğer cihazlar ile de bağlantı kurabilmek. Ve Kawanishi, şirketin ayrıca aibo için eğitim ve kişisel asistan başvuruları almayı düşündüğünü belirtti ancak, bunun için her hangi bir örnek vermedi. Yetkili aynı zamanda gelecekte başka eğlence robotlarının da üretilebileceğini belirtti.

Orjinal Aibo görünüşte bir robotikken, yeni aibo daha çok bir köpeği andırıyor. Sony, ifade gücünü artırmak için her göze bir OLED eklemiş. Robot 2.2 kg ağırlığında ve ayakta iken 180 mm x 293 mm x 305 mm (genişlik, yükseklik ve derinlik) ölçülüyor.

Sony, aibo’nun kırklı ve ellili yaşlardaki müşteriler ile beraber çocuklara da hitap edeceğini belirtiyor. Şirket, daha önceki versiyonu sonlandırmadan önce 150.000 adet Aibo satmıştı. Sony’nin hedefi en az bu satış rakamına tekrar ulaşmak ama öncelikle satış hedefini belirlemek için ön siparişlerin miktarını görmek istiyor.

Kawanishi, robotun öğrendiği davranışlarla ilgili verilerin bulutta saklanabileceğini ve arzulandığında diğer aibo kullanıcılarının bu verilerden yararlanabileceğini belirtti.

Robot, 198.000 Yen’lik fiyatı ile (yaklaşık 1.750$) çok ucuz değil. Buna ek olarak kullanıcılar, aibo’nun tüm özelliklerini ve ayarlarını kullanmak için online bir plana abone olmalılar. Bunlar arasında aibo tarafından çekilmiş fotoğraflara erişim, aibo store’daki uygulamaların kullanımı, ve aibo’nun sanal versiyonunun bir akıllı telefon aracılığı ile kullanımı yer alıyor. Üç yıllık giriş düzeyi planı 90.000 yen veya 800 $ düzeyinde. Bakım ve onarımları %50 düşüren bir abonelik ise 54.000 yen (475 $).

Sony 11 Ocak 2018 itibariyle aibo’yu sadece Japonya’da satmaya başlayacak. Sony yurt dışında satışa başlamadan önce, buradaki satış rakamlarını takip etmek istiyor.