Terapi Robotu Singapur’da Masaj Yapmaya Başladı

Hastalara masaj terapisi yapması için üretilen Emma’yı geçen yıl ilk defa duymuştuk (Expert Manipulative Massage Automation). O sırada bu konudaki klinik araştırmalar devam ediyordu. Şimdi iki jenerasyon sonra Emma 3.0, bir Singapur kliniğinde düzenli olarak kullanılmaya başladı.

Singapur’lu startup AiTreat’in ürünü ve Nanyang Teknoloji Üniversitesi mezunu Albert Zhang tarafından geliştirilen bu robot, insan masaj terapistlerinin yerini almak için üretilmiş değil. Bunun yerine bu robotlar, masaj terapistlerinin yaşı ve iş yükü arttığından dolayı aynı anda iki hastaya bakılması için tasarlanmış. Burada hedef bir hasta ile terapistin ve diğeriyle de gösterilen şekilde Emma’nın ilgilenmesi.

Bu sayede ek olarak hastalar daha uzun süreli masaj yaptırabilir, ve kimsenin de elleri yorulmaz.

İlk çıkan orjianal modelin üçüncü nesili olan bu robot, daha geniş seçenekli masaj programları sunuyor. Tendon ve kas sertliğini ölçmek için sensörler kullanan robot, daha sonra uygulanacak optimum basınç miktarını belirlemek için bulut tabanlı bir yapay zeka sisteminden yararlanıyor.

Tek kol vasıtası ile terapi uygulayan robotta, insan avucunu ve başparmağını taklit eden bir yapıya sahip. Üniversiteye göre bu robot, hastalar tarafından profesyonel masörlerden neredeyse ayırt edileyemeyecek düzeyde masaj yapabiliyor. Robot aynı zamanda sırt ve diz masajlarında uzmanlaşmış.

Emma 3.0 Pazartesi günü Sinapur’daki NovaHealth Geleneksel Çin Tıbbı kliniğinde hizmet vermeye başladı.